به گزارش اکوایران بازار نفت خام به دلیل گره خوردن به عوامل مختلفی از جمله مسائل ژئوپلتیک، با نوسان بیگانه نیست. اما بعضی روزها در تاریخ این بازار کم‌سابقه هستند. بعد از منفی شدن بهای نفت خام در ۲۰ آوریل سال ۲۰۲۰، واکنش بازار به سویه اومیکرون نیز واکنشی بحث‌برانگیز بود. اداره اطلاعات انرژی امریکا اخیرا در مطلبی افت بهای نفت خام آتی برنت در این روز را یکی از بزرگ‌ترین افت‌ها در چندین سال خوانده است. eia نمی‌تواند با صراحت کامل علت واکنش شدید نفت خام در این روز را عنوان کند. 

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا در ۵ هزار و ۶۲۹ روز معاملاتی از سال ۲۰۰۰ تاکنون، نوسان بهای نفت خام برنت در معاملات آتی کمتر از ۲ درصد بوده است. این آمار مربوط به معاملات آتی ماه بعد برنت است که فعال‌ترین معامله آتی این شاخص محسوب می‌شود. 

این آمار نشان می‌دهد در این سال‌ها در ۷۲ درصد مواقع بهای نفت خام برنت در این نوع معامله بیش از ۲ درصد نسبت به روز قبل معاملاتی تغییر نکرده است. 

۲۶ نوامبر امسال بعد از اینکه سازمان جهانی بهداشت سویه جدید کرونا به نام اومیکرون را اعلام کرد بهای معاملات آتی ماه بعد برنت با ۱۲ درصد افت روبرو شد. پیش از آن ۱۸ می بود که نفت خام با بیش از ۶ درصد کاهش روبرو شد. 

Eia  در ادامه گزارش خود می‌نویسد: این موضوع نشان می‌دهد که افت ۲۶ نوامبر نمایانگر انتظار بازار برای کاهش تقاضای سوخت در ماه‌های پیش رو است اما ممکن است فاکتورهای دیگری نیز در این روز بر قیمت اثر گذاشته باشند. 

جمعه ۲۶ نوامبر روز بعد از عید شکرگزاری بود و نزدیک پایان ماه در تقویم، روزی که قراردادهای آتی ماه بعد برنت منقضی می‌شوند. 

 همزمانی انتشار اخباری که بر تقاضای سوخت تاثیر می‌گذارند با موقعیتی که فعالان بازار پوزیشن‌های مالی مختلفی را باز و بسته می‌کنند ممکن است به شدت نوسان آن روز افزوده باشد.