برنامه اکوخبر

مشروح اخبار اقتصادی : پیام مهم جا به جایی در بانک مرکزی

امروز برای بانک مرکزی روز پرخبری بود از انتصاب حسین چرخ انداز به عنوان رئیس اداره صادرات معاونت ارزی که بعد از سال ها به جای صمد کریمی نشست گرفته تا قوانین تازه در بازار متشکل ارزی

تغییر مهم در ترکیب ارزی بانک مرکزی:

رئیس کل بانک مرکزی صمد کریمی را بعد از سال ها از ریاست اداره صادرات جابه جا کرد و حسین چرخ انداز رئیس اداره صادرات معاونت ارزی این بانک شد. اما در مقطع کنونی این جابه جایی چه معنایی می تواند داشته باشه؟ به نظر می‌رسه جابجایی صمد کریمی از اداره صادرات پس از سال‌ها با توجه به نگرش و رویکردهای منحصربه‌فرد او در مدیریت بازار می‌تواند، یک معنا داشته باشه اینکه بانک مرکزی در کنار تغییر روش در سیاست تنظیم بازار ارز، تغییر فرم هم می‌دهد. برای معامله گران بزرگ، اداره صادرات درگذشته نماد مداخله پرقدرت در بازار بود مداخله‌ای که متکی به تزریق ارز با حجم بالا بود و در قیمت‌های پایین‌تر از نرخ بازار صورت می‌گرفت؛ اما چند وقتیست که این سیاست جای خود را به نزدیکی نرخ فروش ارز رسمی به نرخ بازار داده و به نظر می رسد حسین چرخ انداز قراره این سیاست رو تقویت کند.

تعیین تکلیف قیمت پروازهای داخلی:

 اینطور که به نظر می رسه به پایان قائله قیمت بلیت پروازهای داخلی نزدیک میشویم، چون خبر می رسد که بالاخره وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی در مورد تعیین قیمت بلیت هواپیما به نتیجه رسیده اند. با تصویب شورای عالی هواپیمایی کشور، شرکت های هواپیمایی مجاز هستند که تا ده درصد نسبت به خردادماه قیمت ها را بالا ببرند. طبق نرخنامه خردادماه کمترین و بیشترین قیمت بلیت پروازهای داخلی به ترتیب ۲۷۲ هزار و ۶۰۰ تومن و یک میلیون و ۴۹ هزار تومان بود یعنی حالا با افزایش قیمتی که شورای عالی هواپیمایی تصویب کرده کمترین قیمت پرواز داخلی ۲۹۹ هزار و ۸۶۰ تومن و بیشترین قیمت هم یک میلیون و ۱۵۳ هزار و ۹۰۰ تومن خواهد بود. البته باید دید که این نرخ ها تا چه حد مورد پذیرش بازار قرار میگیرد.

در بازار متشکل ارزی چه خبر است؟

امروز خبری در یکی از خبرگزاری ها مبنی بر تغییرات جدید در بازار متشکل ارزی منتشر شد. این خبر بیان می کرد که بانک مرکزی به منظور ساماندهی معاملات بازار متشکل ارزی، سقف مجاز قیمت فروش ارز این بازار را یک درصد بالاتر از «قیمت پایانی سنا» تعیین و اعلام کرد هر کارگزار بیش از۵۰۰هزار یورو حق ذخیره ندارد. البته این خبری جدیدی نبوده و پیش از این نیز همین محدودیت ها در بازار متشکل ارزی حاکم بوده. پیگیری های ما نشان میدهد که علاوه بر این، صرافان مجازند تا تنها در داخل بازار متشکل با یکدیگر معامله کنند تا فرصت دپوی ارز در خارج از این بازار از بین برود. این بازار مانند بورس تهران، دارای محدودیت نوسان هم هست: ۳ درصد نوسان روزانه. البته در روزهایی که بازار کاهشیست، بازه نوسان تا ۱۵ درصد هم گسترش پیدا میکند. همچنین با توجه به اینکه قیمت بر اساس عرضه و تقاضا در تابلوی بازار متشکل تعیین میشود، میتوان به آن عنوان بورس ارزی را داد.

 ۳ پیشنهاد برای احیای یارانه سوم:

همونطور که پیش بینی می شد شورای نگهبان با طرح مجلس برای الزام پرداخت یارانه کالاهای اساسی، مخالفت کرد. این مخالفت به این دلیل صورت گرفت که دولت منابع کافی برای پرداخت یارانه های جدید رو نداشت. در همین راستا، احسان خاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ۳ منبع درآمدی جدید پیشنهاد داده تا یارانه سوم بتواند احیا بشود. اولین پیشنهاد، دریافت عوارض از تراکنشهای بانکی بالای ۱۰ میلیون تومان در ساتنا و پایا و ارزش چک‌ها است. دومین پیشنهاد مربوط به اصلاح نرخ ارز محاسباتی در گمرکاته، و سوم راه حل، افزایش یک درصدی به مالیات بر ارزش افزوده است. به گفته خاندوزی، دولت از این ۳ محل میتونه، ۵۵ هزار میلیارد تومن منابع جدید بدست بیاورد و دیگر چاره ای جز اجرای طرح یارانه ای جدید نخواهد داشت.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد