برنامه اکوخبر

شمایل جدید بودجه

دولت اصلاحات لایحه بودجه را به مجلس فرستاده است اصلاحاتی که بعضی از نماینده‌های مجلس می‌گویند چنان که باید توقعات‌شان را برآورده نکرده است

 اما با توجه به نزدیک بودن پایان سال و تمام شدن مهلت تصویب بودجه ۱۴۰۰ بعید نیست که نماینده‌ها با همین مقدار اصلاحات هم کنار بیایند.

 

دولت چه مواردی را در اصلاحیه بودجه تغیر داد؟

بعد از قائله های زیاد و حرف و حدیث های مختلف بالاخره امروز اصلاحیه ۷ برگی لایحه بودجه ۱۴۰۰ ازطرف دولت به مجلس ارائه شد، بر این اساس در ۹ تبصره از ماده واحده بودجه تغییراتی اعمال شده که بعضی از آنها را مرور می کنیم. بر اساس اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰، جمع کل مصارف بودجه به نزدیک ۸۵۴.۶ هزار میلیارد تومان تغییر کرده که کاهش ۴۰۰ میلیاردی را نشان میدهد، اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای هم از ۱۰۴ هزار میلیارد تومان به ۱۰۹ هزار میلیارد تومان تغییر کرده که این فصل شاهد افزایش ۴.۸درصدی بوده، همچنین مجموع اعتبارات تملک سرمایه‌ای ملی نیز ۴۵ هزار میلیارد تومان و اعتبارات سرمایه‌ای استانی ۱۷.۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده. اعتبارات تملک دارایی ملی نیز از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به ۹۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافته، بر این اساس بازپرداخت اصل اوراق اسلامی از ۸۰ هزار میلیارد تومان به ۷۰ هزار میلیارد تومان تبدیل شده. در مورد سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت هم آمده که سهم این صندوق تا سقف صادرات یک میلیون بشکه همان ۲۰ درصد است و بیشتر از آن تبدیل به ۳۸ درصد میشود. در مورد افزایش حقوق کارکنان دولت هم قرار بر همان افزایش ۲۵ درصدیست به شرط این که جمع حکم کارگزیتی آنها از دو برابر سقف قانون مدیریت خدمات کشوری بیشتر نشود و حقوق آنهایی که در سال ۹۹ بیشتر از این سقف بوده هیج تغییری نمی کند. البته هنوز معلوم نیست مجلس از این لایحه استقبال کند یا نه اما حرف و حدیث هایی وجود دارد درباره اینکه این تغییرات از نظر نماینده های مجلس کافی نیست و آنها خواهان تغییرات بیشتری هستند، البته نزدیک شدن به پایان سال و احتمال بسته شدن بودجه به شکل سه دوازدهم باعث میشود که انگیزه مجلس برای موافقت با لایحه ای که دولت ارائه کرده بیشتر بشود. حالا باید دید که این لایحه برگشت می خورد یا در نهایت شاهد صلح دولت و مجلس بر سر بودجه خواهیم بود.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد