برنامه اکوخبر

سال آینده واردات خودرو نخواهیم داشت؟

سخنگوی بودجه ۱۴۰۰ امروز اعلام کرد که دولت در اصلاحیه جدید بودجه برای سال آینده ۲۵ هزار میلیارد تومان به منابع حاصل مالیات اضافه کرده است.

او بعد از این خبر توضیح داد که مالیات کدام بخش ها افزایش پیدا کرده اما در میان آنها مالیات بر واردات خودرو دیده نمیشد، موضوعی که نشان می دهد دولت به تصمیم خودش برای عدم واردات خودرو در سال آینده ایستاده است. 

 

دولت بر تصمیمش در مورد واردات خودرو باقی موند

مژگان خانلو سخنگوی بودجه ۱۴۰۰، با اشاره به اینکه در اصلاحیه بودجه سال آتی، ۲۵ هزار میلیارد تومان از طریق افزایش مالیات به منابع بودجه اضافه شده است، گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این منابع مربوط به مالیات اشخاص حقوقی، ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مربوط به مالیات بر درآمد، ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان مربوط به مالیات بر ثروت و هزار و ۹۰ میلیارد تومان مربوط به مالیات بر ارزش افزوده بوده. کل درآمدهای مالیاتی در لایحه اولیه بودجه ۲۴۸ هزار میلیارد تومان بوده و حالا میتوان گفت در لایحه جدید حدود ده درصد به آن اضافه شده. یکی از نکات مهم در این مورد این است که علی رغم پیش بینی ها، در اصلاحیه لایحه بودجه مالیات بر واردات افزایشی نداشته این در حالیست که کمیسیون تلفیق فقط به حقوق ورودی خودرو ۱۷ هزار میلیارد تومان اضافه کرده بود و این اصلاحیه جدید نشان میدهد که دولت زیر بار این افزایش نرفته و آنچه مد نظر مجلس در ارتباط با افزایش منابع از مجل مالیات بوده را در بخش های دیگر توزیع کرده، نکته دیگر که میتوان از این موضوع برداشت کرد این است که دولت قصد ندارد سیاستش را در زمینه واردات خودرو تغییر بده. در لایحه بودجه ای که مجلس رد کرد دولت ۲ هزارمیلیارد تومان منابع مالیاتی از محل واردات خودرو پیش بینی کرده بود که این رقم فقط مربوط به ترخیص خودروهایی میشود که الان در گمرک هستند، بعد از آن مجلس در اصلاحاتش ۱۷ هزار میلیارد به این رقم اضافه کرد که نشان میداد وکلای مردم انتظار دارند واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ بیشتر از آنچه دولت در نظر دارد باشد اما حالا دولت با تغییر ندادن آن بخش در اصلاحیه جدید نشان داد تصمیمش در مورد عدم وادرات خودرو برای سال آینده کماکان جدی است. البته این را هم بگوییم که این ۱۷ هزار میلیارد مالیاتی که مد نظر مجلس بود قرار بود از محل واردات خودروهای لوکس و دست دوم از مناطق آزاد تامین بشود و دولت همان موقع که این موضوع در مجلس بررسی میشد هم اعلام کرده بود که با این کار مخالف است تا جایی که محمدباقر نوبخت زئیس سازمان برنامه و بودجه در صحن مجلس نماینده ها را خطاب قرار داد و گفت من یک سوال از شما دارم؛ شما که مجلس انقلابی هستید چرا اجازه دادید برای دریافت ۱۷‌هزار میلیارد تومان درآمد، خودروهای لوکس وارد کشور شود؟ مگر واردات آنها ممنوع نبود؟! شما که به بخش فرودست متعهد هستید چه پاسخی برای آنها خواهید داشت؟ چه کسانی پشت این خودروها هستند؟ آیا به نرخ ارز فشار وارد نمی‌شود؟. حالا دولت این مخالفت را در اصلاحیه جدیدش منعکس کرده و باید دید که این مضووع با چه واکنشی از سوی مجلس رو به رو میشود.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد