برنامه اکوخبر

لوکس ها وارد نخواهند شد

با نهایی شدن حذف تبصره مربوط به واردات خودروهای لوکس از مناطق آزاد به سرزمین اصلی، پرونده واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ به طور قطع بسته شد.

حالا صرفا درآمد ۲هزار میلیاردی ترخیص خودروهایی که همین حالا در گمرک هستند برای دولت پیش بینی می شود.

 

نظر دولت درباره واردات خودرو به کرسی نشست

با وجود پافشاری‌هایی که برای ورود خودروهای مناطق آزاد به غیر از خودروهای آمریکایی به سرزمین اصلی و کسب درآمد از این محل از طرف کمیسیون تلفیق وجود داشت، در نهایت این پیشنهاد در مجلس رای نیاورد و ورود خودروهای لوکس مناطق آزاد به سرزمین اصلی منتفی شد.

واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ ممنوع شده اما در جریان ارائه لایحه بودجه و بررسی آن حواشی در رابطه با واردات خودرو وجود داشت و اعضای کمیسیون تلفیق علی رغم مخالفت دولت تاکید داشتند که واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی انجام شود.

بر این اساس در بند الحاقی به تبصره ۶ بودجه دولت مکلف شد که به منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی، ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با قیمت خودرو در داخل کشور و با لحاظ معیارها، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ  قانون  نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کند. همچنین مصوب شد که نرخ سود بازرگانی متناسب با نوع خودرو و سال ساخت و سایر مشخصات خودرو باید طوری تنظیم شود که در مقایسه قیمت‌های بازار، منجر به سود بیش از ۲۰ درصد برای واردکنندگان نشود. آنچه از این مصوبه تلفیق برمی‌آمد درآمدی بین ۱۰ تا ۱۷ هزار میلیارد تومان از حقوق ورودی برای دولت بود اما به هر صورت  واکنش مسئولان دولت و به خصوص مسئولان سازمان برنامه و بودجه رو به دنبال داشت که نشان می داد  موافقتی با این موضوع ندارند. از سویی تاکید داشتند که امکان چنین درآمدی از محل واردات خودرو از مناطق آزاد وجود ندارد و از سویی مطرح بود که تردد خودروهای لوکس مناطق آزاد در سرزمین اصلی با توجه به شرایط موجود می‌تواند با خود تبعاتی داشته باشد. این جریان به نحوی پیش رفت که در نهایت در بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مجلس با مخالفت نمایندگان همراه و به طور کلی حذف شد. براین اساس هیچ‌گونه واردات خودرویی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی صورت نخواهد گرفت و درآمد پیش بینی شده برای دولت از این محل حذف خواهد شد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد