برنامه اکوخبر

ردپای اسرائیل در حمله به کشتی ایرانی

دیشب در گیر و دار تحلیل‌ها در مورد مذاکرات برجامی در وین، یکی از کشتی‌های ایرانی در نزدیکی آبهای کشور جیبوتی هدف حمله قرار گرفت.

حمله‌ای که به گزارش رسانه‌های بین‌المللی ردپای اسرائیل در آن دیده می‌شود.

کشتی ایرانی هدف حمله قرار گرفت

دیشب در حالی که همه چشم به مذاکرات وین داشتند و منتظر بودند که ببیند چه خبر تازه ای از ساختمان محل ملاقات اعضای باقی مانده در برجام و نماینده آمریکا در امور ایران بیرون میاید، خبر رسید که یک کشتی ایران هدف حمله قرار گرفته. این خبر از آن جهت اهمیت دارد که طی ماه های گذشته بارها از این دست مناقشات رخ داده و همه اینها تلاش برای بهم زدن ثبات منطقه عنوان میشد. این کشتی هم که سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفته یک کشتی تجاری بوده ساویز نام داشته و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی به آن حمله شده. اینطور که خبرگزاری ها گزارش دادند آنچه باعث انفجار در بخشی از ساویز شده مین های چسبانی بوده که به بدنه کشتی چسبانده شدند. خبر حمله به این کشتی را اولین بار العربیه داد و گفت کشتی به سپاه پاسداران تعلق دارد اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده که این کشتی غیر نظامی بوده. سعید خطیب زاده گفته که بر اساس اعلام قبلی رسمی و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان بین المللی دریانوردی به عنوان نهاد مرجع، کشتی غیر نظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود و این کشتی عملا به عنوان ایستگاه لجستیکی برای پشتیبانی فنی و تدارکات ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد، بنابراین مشخصات و ماموریت این کشتی قبلا به صورت رسمی به آن سازمان اعلام شده بوده.

خطیب زاده تاکید کرده که خوشبختانه این حمله هیچ خسارت جانی نداشته و خسارت فیزیکی وارد شده به آن هم جزئی بوده و همه جوانب ماجرا و عامل و منشا حمله در حال بررسیست. از آن طرف هم یک مقام آمریکایی که می خواسته اسمش محفوظ بماند به نیویورک تایمز گفته این حمله کار اسرائیل بوده و حتی آمریکا هم در جریان این حمله قرار داشته. گویا این مقام آمریکایی گفته که رژیم صهیونیستی این حمله را حمله ای تلافی جویانه اعلام کرده بعد از آنچه حمله های اخیر نیروهای نظامی ایران به کشتی های اسرائیلی دانسته. علاوه بر این، فرمانده جسیکا ال. مک نالتی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تو بیانیه ای  گفته که ما تصدیق می کنیم هیچ نیروی آمریکایی در این حادثه دست نداشته اما هیچ اطلاعات بیشتری برای ارائه در این زمینه نداریم.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد