برنامه اکوخبر

چرخش آمریکا در باره برجام، روز لغو تحریم ها نزدیک است ؟

بایدن در جدیدترین سخرانی‌ اش گفته که از همین سطح مذاکره غیر مستقیم با ایران استقبال می‌ کند و قراردادی را که در زمان معاونت او در دوران باراک اوباما بسته شده، قراراد خوبی می‌ داند.

به مذاکره نتیجه بخش نزدیک میشویم؟

دور دوم مذاکرات در وین جریان دارد و هر روز اتفاقاتی میفتد که به نظر می رسد می توانند روی این گفت و گو ها تاثیر بگذارن از اعلام ورود ایران به غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم گرفت تا حرف های حمایتگرانه رهبری از تیم مذاکره کننده از طرف دیگر هم سینگنال هایی شنیده میشود مثلا اینکه جو بایدن در سخنرانیش از حضور ایران در مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای استقبال کرده و رسانه های آمریکایی هم گزارش کردند که دولت بایدن طی چند روز گذشته چندین بار از اسرائیل خواسته که فعلا اظهارنظر درباره ایران را متوقف کند.

بایدن در سخنرانیش درباره اقدام ایران به شروع غنی سازی ۶۰ درصد هم گفته که این کار را خلاف برجام می داند و از آن حمایت نمی کند بعد هم گفته مذاکرات جاری برای احیای توافق هسته‌ای به جهت این که «امکان دهد به تعهداتمان به برجام بازگردیم» ضروریست و آمریکا در عین حال از این که ایران همچنان موافق است که به مذاکره غیرمستقیم با ما و مذاکره با شرکایمان ادامه بده خشنودیم.

بایدن بار دیگر تاکید کرد که از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که در زمان حضور آن در معاونت ریاست‌جمهوری باراک اوباما به دست آمده حمایت می‌کند اما برای بازگشت به آن «امتیازات عمده» نخواهد داد. برخی منابع هم از پیش رونده بودن مذاکرات خبر میدهند و تاکید رهبری بر اهمیت تسریع گفت و گوها و جلوگیری از فرساینده شدنش را نشانه ای برای به نتیجه رسیدن آنها می دانند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد