توقف در ایستگاه رقابت‌های نابرابر

ایران با ظرفیت تولید ۸۰ هزار مگاوات برق، در رده اول خاورمیانه و رده چهاردهم دنیا قرار دارد و بیش از نیمی از این ظرفیت را مرهون نیروگاه‌های غیردولتی و خصوصی است.

 با این وجود تولیدکنندگان غیردولتی برق به شکلی گسترده با چالش‌هایی جدی و فراگیر مواجهند که حل آنها در گرو اقداماتی ملی و فرابخشی است. همین چالش‌ها به تدریج انگیزه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای مشارکت در احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید را به شدت کاهش داده و در بسیاری از موارد از میان برده است. کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق طی سال‌های اخیر به خوبی گواه همین مدعاست.

محسن امیری، مدیرعامل گروه برق و انرژی صبا ( وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی)، ضمن اشاره به اینکه واگذاری نیروگاه‌ها در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی طی یک روند قابل قبول و منطقی آغاز شد، عنوان کرد: اگرچه سیاست جلب مشارکت بخش خصوصی در حوزه تولید برق به درستی اتخاذ و پیاده‌سازی شد و در سال‌های ابتدایی پیشرفت قابل‌توجهی داشت، اما متاسفانه در ادامه مسیر نتایج به دست آمده با پیش‌بینی‌های صورت گرفته همخوانی نداشت و به توفیق مورد انتظار دست نیافت. 

وی در ادامه به انباشت مطالبات بخش خصوصی از وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان برق تنها مجموعه‌هایی هستند که برای کالای تولیدی خود صورت‌حساب صادر نمی‌کنند و این امر پس از خرید برق از سوی وزارت نیرو، بر عهده این نهاد است. همین مساله یکی از عواملی است که روند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت تولید برق را با مشکل مواجه کرده است. 

مدیرعامل گروه برق و انرژی صبا همچنین تصریح کرد: وزارت نیرو در طول پروسه خصوصی‌سازی بیش از ۵۰ درصد نیروگاه‌ها را واگذار کرد اما بقیه نیروگاه‌ها در تملک این وزارتخانه باقی ماندند. بنابراین به تدریج رقابت ناسالمی بین نیروگاه‌های دولتی و خصوصی ایجاد شده درحالی که این دو گروه باید در بازار و بورس برق، از نظر حقوقی در جایگاهی یکسان قرار بگیرند اما این اتفاق نیفتاده و همین امر به رقابت‌های مخرب بین این دو بخش دامن زده است.

امیری انباشت مطالبات و عدم توانایی نیروگاه‌ها برای پرداخت اقساط تسهیلات بانکی را نیز از دیگر دلایل کاهش انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در صنعت تولید برق برشمرد و تصریح کرد: با وجود این شرایط فعلا هیچ توجیهی برای سرمایه‌گذاری در صنعت تولید برق وجود ندارد. امیدواریم که مجلس شورای اسلامی، دولت و سایر نهادهای مرتبط برای حل این چالش چاره‌ای بیندیشند، در غیر این صورت در طول سال های آینده برق پایدار نخواهیم داشت. 

وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی تنها راهکار برای بازگشت رونق به سرمایه‌گذاری‌های حوزه تولید برق این است که وزارت نیرو مجوز صادرات برق برای نیروگاه‌های غیردولتی را صادر کند. در حال حاضر همه کشورهای همسایه ما به برق مطمئن نیاز دارند و ما پتانسیل لازم برای تامین این نیاز را داریم. به علاوه از این طریق می توانیم دوباره برای جذب سرمایه های بخش خصوصی انگیزه لازم را ایجاد کنیم.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد