به گزارش اکوایران؛ تحریم های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا موجب شد تا روسیه علاوه بر حذف دلار و یورو از سبد تجاری خود به گسترش تجاری با اتحادیه‌ها و سازمان‌ها روی آورد، در این زمنیه می توان به اتحادیه اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد. با توجه به اقدامات صورت گرفته از سوی روسیه و به گزارش بانک مرکزی این کشور در حال حاضر نیمی از تجارت خارجی این کشور با ارزهایی غیر از دلار و یورو انجام می‌شود.

به گزارش راشاتودی، بانک مرکزی روسیه اعلام کرده که در حال حاضر نیمی از تجارت خارجی این کشور با ارز‌های ملی کشورها به غیر از دلار و یورو انجام می‌شود.

این بانک در گزارش خود آورده است که سهمیه دلار و یورو در معاملات خارجی روسیه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و از ۷۹ درصد به حدود ۵۰ درصد رسیده است.

در گزارش این بانک آمده است اگرچه هنوز بخش قابل توجهی از معاملات خارجی روسیه در حوزه واردات و صادرات به دلار و یورو انجام می‌شود، اما از آنجا که دسترسی بسیاری از بانک های روسی به سوئیفت قطع شده است این معاملات تحت تاثیر تحریم ها هستند و بانک‌ها نمی‌توانند مبادلات یورو و دلاری را انجام دهند.

بانک مرکزی روسیه می‌گوید در ۹ ماه گذشته استفاده تجار روسی از یوان چین در سایه تلاش روسیه برای کاهش وابستگی به ارز‌های غربی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است، اما برای انجام معاملات با ارزهای دیگر به زیرساخت‌هایی در راستای اجرای عملیات‌های پرداخت ارز خارجی نیاز است.

این بانک اعلام کرده که سهم یوان در معاملات ارزی روسیه از ۳ درصد در ماه مارس به ۳۳ درصد در ماه نوامبر افزایش یافته است.

بانک مرکزی روسیه می‌گوید فعالان اقتصادی نه تنها روبل خود را به یوان چین تبدیل کرده‌اند بلکه بخشی از دارایی‌های دلاری و یورویی خود را هم با یوان جابجا کردند.