به گزارش اکوایران؛ اما چه کالایی از ایران در این مدت به هند صادر شده است. براساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت بازرگانی و صنعت هند، در این مدت فرآورده‌های نفتی مهم‌ترین کالای وارداتی هند از ایران بوده است؛ بطوریکه ۱۷۵ میلیون دلار فرآورده نفتی از ایران در این سال وارد هند شده است. ارزیابی‌های نشان می دهد واردات فرآورده‌های نفتی ایران توسط هند در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل از آن ۴ برابر شده است. براساس داده‌های اعلام شده در جایگاه بعدی صادرات ایران به هند مواد خام تولید رنگ با ۱۵۲ میلیون دلار و میوه با ۱۴۸ میلیون دلار به ترتیب دومین و سومین کالاهای وارداتی هند از ایران بوده‌اند.

مجموع تجارت ایران و هند

با توجه به داده‌های اعلام شده این سوال مطرح می شود که حجم تجارت ایران و هند در سال ۲۰۲۲ در مجموع چه میزان رشده داشته است؟ براساس داده‌های اعلام شده روند صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۲ رشد ۴۴ درصدی داشته و به یک میلیارد و ۸۴۷ میلیون دلار رسد، هند در سال میلادی قبل از آن یک میلیارد و ۲۸۴ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات هند از ایران نیز در سال ۲۰۲۲ رشد ۶۰ درصدی داشته و به ۶۵۳ میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل از آن ۴۰۹ دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال ۲۰۲۲ را دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.