به گزارش اکوایران، در معاملات امروز، دوشنبه بیست و چهارم آبان 1400، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز یکشنبه 26 هزار و 174 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 416 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز امروز با کاهش 4 هزار و 114 واحدی در سطح 384 هزار و 885 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 242 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 287 واحد قرار گرفت.

تداوم خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای چهارمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 534 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 40 میلیارد تومان بود. پس از سمگا، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «بورس»، «پاکشو» و «حکشتی» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «وهور» و «ارفع» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و بورس و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فجهان، فرابورس مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 390 درصدی به رقم 72 هزار و 558 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 66 هزار و 863 میلیارد تومان بود که 92 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد نیز با افت 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 769 میلیارد تومان رسید که 7 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه 177 درصد افزایش یافت و 358 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 3 درصد افت کرد و در رقم 214 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) با صف‌ خرید 76 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شفن، نمادهای غنوش (شرکت نوش مازندران) و ختور (شرکت رادیاتور ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 57 میلیارد تومانی داشت. پس از انرژی3، نماد بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) و وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس