به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 30 دقیقه ابتدایی بیش از 4 هزار واحد رشد کرد. این روند صعودی تا نیمه معاملات ادامه داشت اما در نیمه دوم معاملات بازار شاخص روند نزولی ملایمی را پشت سر گذاشت. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 3 هزار و 260 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 304 هزار و 422 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 307 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 332 هزار و 711 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 36 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 624 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 183 نماد رشد قیمت داشتند که 135 نماد بورسی و 48 نماد فرابورسی بودند. همچنین 299 نماد کاهش قیمت داشتند که 205 نماد بورسی و 94 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 36 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 59 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای پنجمین روز پی در پی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 340 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 56 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وگردش (بانک گردشگری) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

روز شنبه قیمت سهام اغلب نمادهای بانکی بازار سهام افزایش یافت و گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» سبزترین گروه‌ بازار بود. پس از بانکی‌ها، دو گروه استخراج زغال سنگ و پالایشی‌ها (فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای) سبزترین گروه‌های بازار بودند. زغال سنگی‌ها سبزترین نمادهای فرابورس بودند و بیشترین رشد قیمت در بازار فرابورس به کشرق، کزغال و کپرور اختصاص داشت.

 امروز نمادهای «شتران»، «وبملت» و «وتجارت» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و «پارسان»، «شنفت» و «وپخش» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «آریا» و «وملل» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «کزغال» و «بساما» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تجلی، فرابورس و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد عرضه در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 25 درصد افزایش یافت و 85 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 35 درصد افت کرد و در رقم 70 میلیارد تومان ایستاد. 

بدین ترتیب معاملات روز شنبه با مازاد عرضه‌ی 15 میلیارد تومانی بسته شد.

امروز نماد فولاد (شرکت فولاد مبارکه)  با صف‌ خرید 35 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فولاد، نمادهای فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و کزغال (شرکت زغال سنگ پروده طبس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 18 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 160 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 177 میلیارد تومان بود که 55 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 52 میلیارد تومان رسید که 27 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 139 میلیارد تومان بود. 

پس از تجلی، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و شتران رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فملی و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام تجلی با تعداد یک میلیارد و 118 میلیون و 23 هزار و 822 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد وتجارت و شتران نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس