به گزارش اکوایران ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس به رقم یک میلیون و 284 هزار واحد صعود کرد تا به بالاترین سطح در 4 روز اخیر رسیده باشد. 

امروز روز صعود نهادهای مالی بود و قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌ «فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه‌ بازار بود. انرژی، کالا، بورس، فرابورس، امین، تملت، امید و لوتوس از جمله نمادهای سبزپوش این گروه بودند.

گروه‌های «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی» و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» دیگر گروه‌هایی هستند که اغلب نمادهای آن‌ها سبزپوش شدند.

بورس

رشد شاخص‌های بازار سهام

امروز بازار سهام از ابتدا صعودی شد و شاخص در 30 دقیقه ابتدایی رشد 500 واحدی داشت اما پس از آن افت کرد و تا ساعت 10 صبح 2 هزار واحد پائین آمد.

در نیمه دوم معاملات و از ساعت 10 به این سو شاخص روند صعودی پیدا کرد و  در پایان معاملات شاخص کل بورس به رقم یک میلیون و 284 هزار و 119 واحد رسید که نسبت به روز سه‌‌شنبه 3 هزار و 43 واحد بالا‌تر ایستاده است.

شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات 630 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 326 هزار و 250 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس 74 واحد صعود کرد و به رقم 17 هزار و 581 واحد رسید. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 209 نماد رشد قیمت داشتند که 156 نماد بورسی و 53 نماد فرابورسی بودند. همچنین 267 نماد کاهش قیمت داشتند که 179 نماد بورسی و 88 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 41 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

افزایش خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای نُهمین روز پی در پی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 315 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز 585 درصد افزایش یافته است.  

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 54 میلیارد تومان بود. پس از فملی، اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «ومعادن» و «وپاسار» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و «فولاد»، «فملی» و «شپدیس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «اتکای» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «آریا» و «توسن» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس کیمیاتک صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تجلی، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد مازاد تقاضا در بورس

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه 18 درصد کاهش یافت و 70 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 45 درصد رشد کرد و در رقم 186 میلیارد تومان ایستاد. 

بدین ترتیب معاملات روز چهارشنبه با مازاد تقاضای 116 میلیارد تومانی بسته شد.

امروز نماد تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) با صف‌ خرید 24 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از تجلی، نمادهای کاما (شرکت باما) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 21 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 66 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 772 میلیارد تومان بود که 15 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 11 میلیارد تومان رسید که 59 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 113 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد اتکای رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن انرژی و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 540 میلیون 632 هزار و 335 سهم در صدر قرار گرفته است. تجلی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خپارس و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس