به گزارش اکوایران، در معاملات سومین روز کاری هفته شاخص کل بورس 7 هزار و 349 واحد رشد کرد و از سطح حمایت یک میلیون و 280 هزار واحد بالا آمد. 

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌ «فعالیت جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه‌ بازار بود. گروه‌های «قند و شکر» و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» دیگر گروه‌هایی هستند که اغلب نمادهای آن‌ها سبزپوش شدند.

01

صعود شاخص‌‌ها 

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 5 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 7 هزار و 349 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 283 هزار و 345 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 643 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 325 هزار و 505 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 37 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 531 واحد رسید. 

02

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 237 نماد رشد قیمت داشتند که 174 نماد بورسی و 63 نماد فرابورسی بودند. همچنین 229 نماد کاهش قیمت داشتند که 157 نماد بورسی و 72 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 47 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 46 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

تداوم خروج سرمایه حقیقی

امروز برای دوازدهمین روز پی در پی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 162 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 38 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای وگردش (بانک گردشگری) و میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افزایش مازاد تقاضا در پایان معاملات 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه 38 درصد کاهش یافت و 67 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 5 درصد رشد کرد و در رقم 180 میلیارد تومان ایستاد. 

بدین ترتیب معاملات روز یکشنبه با مازاد تقاضای 113 میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به دیروز 82 درصد بیشتر شده است.

امروز نماد فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) با صف‌ خرید 102 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فزر، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و فولای (شرکت فولاد آلیاژی یزد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 20 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و «پارسان»، «رمپنا» و «تاپیکو» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «تجلی» و «فزر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بساما»، «مارون» و «وملل» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فسبزوار صدرنشین است و فملی و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 153 هزار و 64 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 148 هزار و 108 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 452 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 4 هفته اخیر است.

امروز ارزش معاملات خرد 2 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 96 میلیارد تومان بود. 

پس از تجلی، نماد فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فسبزوار و اتکای در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز تجلی با تعداد 651 میلیون و 6 هزار و 768 سهم در صدر قرار گرفته است. وسکرد در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خپارس تعلق داشت. خودرو و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

03