به گزارش اکوایران فلزات غیرآهنی ظرف هفته ابتدایی ماه مارس با وام گرفتن از تبعات جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های احتمالی وارد مسیر رالی صعود نرخ شدند به نحوی که رکورد تاریخی جدیدی برای آلومینیوم در بازار های جهانی به ثبت رسید و سایر فلزات پایه از جمله نیکل و روی به بیشترین نرخ ظرف بیش از 10 سال گذشته رسیدند. در این میان فلز سرخ نیز از روند مثبت به وجود آمده در بازارهای کالایی بی‌نصیب نماند و به بیشترین قیمت ثبت شده برای این فلز ظرف 5 ماه اخیر صعود کرد.

تحریم روسیه حامی اوج‌گیری بهای فلزات صنعتی

صعود بهای انرژی در دنیا با محوریت اوج‌گیری قیمت برق در کشورهای اروپایی مهم‌ترین دلیل رالی صعود فلزات در روزهای اخیر است. روسیه تامین‌کننده اصلی گاز اروپا است و تحریم روسیه از سوی کشورهای این منطقه باعث شده تا بهای گاز و به تبع نرخ برق در این مناطق صعودی قابل ملاحظه داشته باشد. این جهش قمیتی در حالی رقم خورده است که ظرف ماه‌های گذشته نیز بهای انرژی در کشورهای اروپایی با کاهش عرضه گاز طبیعی از سوی روسیه با رشد قابل ملاحظه‌ قیمتی روبرو بوده است. رشد نرخ انرژی تبعاتی از جمله رشد هزینه تولید و توقف خطوط تولید در واحدهای صنعتی به دلیل کسری انرژی یا غیراقتصادی شدن هزینه تولید را در پی دارد.

اروپا به دنبال خرید فلز با تحویل فیزیکی است

رویترز به نقل از ونیو یائو، تحلیلگر ING گفت: درگیری روسیه و اوکراین شعله‌های بازارهای فلزات اساسی را شعله‌ور کرده است. بهای انرژی در اروپا روزانه رکوردهای جدید قیمتی را به ثبت می‌رساند و این موضوع ریسکی جدی در مسیر تولید فلزات در کشورهای اروپایی است. این موضوع کاتالیزوری در مسیر رالی صعود فلزات خواهد بود.

در اوایل هفته جاری (هفته ابتدایی ماه مارس)، سه شرکت بزرگ حمل و نقل کانتینری جهان، تمام محموله‌های روسیه را به حالت تعلیق درآوردند. بلومبرگ روز چهارشنبه دوم مارس گزارش داد که بازار در اروپا به قدری با محدودیت روبرو شده که تاجران برای حمل فلز از انبارهای بندر کلانگ مالزی به استفاده از کشتی‌های فله‌‌بر روی آورده‌اند.

گفته می‌شود همچنان حجم زیادی از آلومینیوم و همچنین مس به طور منظم از سنت‌پترزبورگ در روسیه به بنادر اروپایی روتردام و ولیسینگن جریان دارد؛ اما با گسترش هرج و مرج در بحبوحه جنگ، احتمال توقف عرضه و اختلال در این بخش به قوت وجود دارد.

رکوردشکنی‌های پی‌درپی آلومینیوم

وابستگی زیاد آلومینیوم به انرژی باعث شده تا حمله روسیه به اوکراین تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر نوسان نرخ این فلز داشته باشد به نحوی که ظرف روزهای اخیر رکوردهای تاریخی متعددی برای آن در بازارهای جهانی به ثبت رسیده است. در دومین روز از ماه مارس بهای فروش نقدی و تحویل فوری آلومینیوم در بورس فلزات لندن به 3 هزار و 610 دلار به ازای هر تن صعود کرد که رکورد تاریخی ثبت شده برای آن بود، این رکوردشکنی قیمتی در روز سوم مارس نیز ادامه یافت به‌نحوی که این فلز تا ساعت پایانی روز پنج‌شنبه سوم مارس توانست به کانال 3 هزار و 800 دلاری صعود کند.

کاهش قابل ملاحظه موجودی آلومینیوم قابل تحویل در انبارهای بورس فلزات لندن از این رشد قیمتی حمایت کرده است. موجودی آلومینیوم قابل تحویل در بورس فلزات لندن در ماه مارس سال 2021 برابر 2 میلیون تن بود که این موجودی در شرایط کنونی به حدود 800 هزار تن کاهش داشته که کمی بیش از نصف موجودی این فلز در زمان مشابه سال گذشته است.

رالی صعود فلزات صنعتی ادامه‌دار می‌شود

در ساعت ابتدایی سومین روز از ماه مارس بهای هر تن نیکل با جهش 6 درصدی به بالاترین میزان خود از آوریل 2011 یعنی 27 هزار وو 800 دلار رسیدو البته این پایان رالی نیکل نبود و این فلز توانست در این روز به کانال 28 هزار دلاری نیز صعود کند.

فلز روی نیز در این روز با رشد حدود 4 درصدی ظرف یک روز به نرخی بالاتر از 4 هزار دلار به ازای هر تن رسید که این رقم رکورد 15 ساله قمیتی این فلز است. در این شرایط موجودی فلز روی قابل تحویل از سوی بورس فلزات لندن به کمترین میزان پس از جولای 2020 رسیده است.

قلع نیز فلز دیگری بود که در ساعات پایانی روز سوم مارس توانست رکورد تاریخی جدیدی به ثبت برساند و تا 46 هزار و 600 دلار اوج‌گیری قیمتی داشته باشد.

نگرانی‌ها در خصوص اختلال در عرضه، ذخایر کم جهانی از نظر تاریخی و هرشد هزینه تولید متاثر از صعود نرخ انرژی، آتش را در بازار فلزات اساسی روشن کرده است، با این وجود طولانی شدن این جنگ می‌تواند تاثیری منفی بر رشد اقتصاد جهانی داشته باشد که این موضوع در بلند مدت سیگنالی کاهشی برای بازارهای کالایی به همراه خواهد داشت.