به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه، چهاردهم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با افزایش 17 هزار و 627 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 298 هزار و 818 واحد رسید. بدین ترتیب شاخص در اولین روز معاملاتی هفته به یک قدمی کانال یک میلیون و 300 هزار واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد هزار و 641 واحدی در سطح 335 هزار و 804 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 46 واحد بالا آمد و در سطح 17 هزار و 688 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 263 نماد رشد قیمت داشتند و 216 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 53 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 44 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود نقدینگی حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 6 روز کاری مثبت شد و 42 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 60 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای خودرو (شرکت ایران خودرو) و فاسمین (شرکت کالسیمین) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای دو گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» افزایش یافت و این دو گروه سبزترین گروه‌های بازار سهام در روز شنبه بودند. 

نمادهای «فملی»، «کچاد» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «تیپیکو»، «شیران» و «تنوین» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «شاوان» و «شگویا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فزر»، «شرانل» و «شکام» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و فملی و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 416 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 910 میلیارد تومان بود که 12 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 32 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 191 میلیارد تومان رسید که 57 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

افزایش مازاد تقاضا در بورس

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 32 درصد افزایش یافت و 57 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 221 درصد رشد کرد و در رقم 251 میلیارد تومان ایستاد. بدین ترتیب معاملات روز شنبه با مازاد تقاضای 194 میلیارد تومانی بسته شد. 

امروز نماد فایرا (شرکت آلومینیوم ایران) با صف‌ خرید 37 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فایرا، نمادهای خودرو (شرکت ایران خودرو) و سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 21 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) و حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس