به گزارش اکوایران، وزیر کشاورزی چین روز شنبه پنجم مارس اعلام کرد محصول گندم زمستانه چین در بدترین وضعیت به لحاظ تاریخی قرار دارد؛ این خبر در شرایطی که وقوع جنگ در اروپای شرقی احتمال اختلال در عرضه گندم به بازارهای جهانی را به وجود آورده می‌تواند سیگنال دیگری در جهت صعود قیمتی این محصول استراتژیک باشد.

تانگ رنجیان وزیر کشاورزی چین در حاشیه اجلاس سالانه پارلمان این کشور گفت: بارندگی‌های نادر و شدید در چین ظرف سال گذشته کاشت حدود یک سوم سطح زیرکشت گندم را به تاخیر انداخت. بررسی اولیه از میزان محصول گندم زمستانه این کشور قبل از شروع زمستان انجام شد، این بررسی‌ها نشان داد که میزان محصول درجه یک و دوم گندم زیرکشت بیش از 20 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در عین حال بررسی‌های میدانی انجام شده در گفت‌وگو با کشاورزان، کارشناسان و تکنسین‌های کشاورزی نیز از آن حکایت دارد که سال 2022 چین با بدترین وضعیت در تولید گندم در طول تاریخ روبرو است. به این ترتیب باید اذعان کرد که تولید غلات چین امسال با چالشی عظیم روبرو است.

چین برای گندم تابستانه برنامه‌ریزی می‌کند

در شرایطی که بروز جنگ میان روسیه و اوکراین که 29 درصد عرضه جهانی گندم را در اختیار دارند به اوج‌گیری قیمت بهای این محصول در بازارهای جهانی منجر شده، اختلال در عرضه غلات از سوی چین می‌تواند از رشد نرخ این محصول حمایت بیشتری کند. در حال حاضر بهای گندم در بالاترین نرخ ظرف 14 سال اخیر قرار دارد.

البته تانگ در صحبت‌های خود به مردم اطمینان خاطر داد که چین می‌تواند به لطف سیاست قوی و حمایت فنی از بهبود شرایط محصول غلات تولیدی در این کشور در تابستان مطمئن باشد.

افزایش تمرکز بر امنیت غذایی در چین

تامین امنیت مواد غذایی در چین همواره جزو اولویت دولت این کشور بوده است. ظرف ماه‌های گذشته مجدد تمرکز بر امنیت غذایی در این کشور مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اگرچه سیاست امنیت غذایی همواره مورد توجه رهبران چینی بوده اما شیوع کرونا در این کشور اهمیت این موضوع را مجدد برای چینی‌ها برجسته کرد.

برنامه‌ریز دولتی چین در گزارش خود در جلسه پارلمان گفت که با وجود برداشت‌های خوب متوالی در سال‌های اخیر، عرضه غلات همچنان محدود است.

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) چین اعلام کرد برای تولید کافی گندم در این کشور تضمین خواهد کرد که سطح زیر کشت غلات در چین بیش از 117 میلیون هکتار در سال باشد. همچنین این کمیسیون اعلام کرد که چین در سال جاری تولید سویا و سایر دانه‌های روغنی را افزایش خواهد داد و اولویت‌های اصلی سیاست در بخش کشاورزی را اعلام کرد.

این کشور همچنین برای افزایش تولید ذرت شتاب ایجاد خواهد کرد. واردات ذرت چین در سال گذشته در بحبوحه افزایش قیمت‌های داخلی و ذخایر پایین رکورد شکست. کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین وعده داد که چین بتواند تعادل عرضه و تقاضای غلات، روغن خوراکی، پنبه، شکر و کودهای شیمیایی را از طریق استفاده مؤثر از ذخایر و واردات تضمین کند.

وزارت دارایی چین در گزارش دیگری از یارانه 6.59 میلیارد دلاری برای جبران پرمیوم کشاورزان خبر داد که این رقم 30.8 درصد بالاتر از یارانه اختصاص داده شده به این بخش در سال 2021 بود.

وعده نخست‌وزیر چین برای تامین کیسه مواد غذایی

لی کچیانگ نخست وزیر چین نیز گفت: تامین محصولات کلیدی کشاورزی از جمله غلات را در سال جاری تضمین خواهد کرد.

لی گفت که همه باید با هم کار کنند تا اطمینان حاصل شود که کیسه برنج و سبد سبزیجات کشور به خوبی پر شده است و ما یک منبع غذایی مطمئن برای مردم داریم.

لی در گزارش کار دولت گفت: چین از هرگونه تلاش برای استفاده از زمین‌های زراعی برای هر هدفی غیر از کشاورزی و به ویژه تولید غلات، برای حفاظت از زمین های کشاورزی و احیای صنعت بذر با سرعتی سریع تر جلوگیری می‌کند.