به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس پرنوسان بود و چندین بار تغییر جهت داد. رشد عرضه در بخشی از بازار از عوامل افزایش افت و خیز شاخص بود. امروز سمت تقاضا نیز دچار رشد و نزول‌های متناوب بود. به نظر می‌رسد در پیش بودن تعطیلات عید فطر از عوامل افزایش نوسان در بازار سهام بود. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه 3 هزار و 11 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 525 هزار و 450 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 4 هزار و 246 واحد نسبت به روز شنبه بالا آمد و در رقم 419 هزار و 352 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 35 واحد افت کرد و به رقم 940 هزار و 746 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 289 نماد رشد قیمت داشتند و 200 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 59 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 40 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

جریان پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 2 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌ «فلزات اساسی» بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشت. 

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام سخوز (شرکت سیمان خوزستان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از سخوز، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «شبریز»، «وتجارت» و «حکشتی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «فملی»، «نوری» و «فولاد» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «وملل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «سمگا» و «صبا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، آریا و تجلی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در معاملات یکشنبه، قیمت سهام تمامی نمادهای گروه «قند و شکر» افزایش یافت و سبزترین گروه بازار بود. پس از گروه قند و شکر، گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» سبزترین گروه‌ بازار بود. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات یکشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 157 درصدافزایش یافت و 18 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 24 درصد افت کرد و در رقم 532 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) با صف‌ خرید 291 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از آسیاتک، نمادهای شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) و دجابر (شرکت داروسازی جابربن حیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز 5 نماد صف فروش داشتند. نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای غگلستا، غشصفا، سدشت و نمرینو صف فروش را داشتند. 

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 178 هزار و 619 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 170 هزار و 842 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 330 میلیارد تومان رسید

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد وبصادر (بانک صادرات) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 172 میلیارد تومان بود. 

پس از وبصادر، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد وتجارت شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 962 میلیون و 67 هزار و 669 سهم در صدر قرار گرفته است. وبصادر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتجارت تعلق داشت. دو نماد خودرو و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس