به گزارش اکوایران، صعود ارزش دلار آمریکا به بالاترین حد ارزش خود ظرف 20 سال اخیر باعث شد تا بهای مس در بازارهای جهانی سقوط کند و تا مرز 9 هزار و 400 دلار به ازای هر تن عقب بنشیند.

در روز جمعه ششم ماه مه هر تن مس در معاملات نقدی و تحویل فوری بورس فلزات لندن با قیمت 9 هزار و 427 دلار به ازای هر تن مورد دادو ستد قرار گرفت که این رقم کمترین بهای فروش آن پس از نیمه دسامبر سال 2021 بود.

صعود شاخص دلار آمریکا به بیشترین میزان ظرف 20 سال اخیر در شرایطی که بازار نگران کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی است به سقوط قیمت فلز سرخ منجر شد.

صعود شاخص دلار، مس را برای خریداران غیر دلاری گران کرد

فدرال رزرو روز چهارشنبه چهارم ماه مه نرخ بهره را نیم درصد افزایش داد که این بزرگترین جهش نرخ بهره در آمریکا ظرف 22 سال گذشته بود. افزایش نرخ بهره سیاست فدرال رزرو برای مهار تورم فزاینده در این کشور است و احتمال تشدید آن در ماه‌های آینده نیز وجود دارد. افزایش شاخص دلار، خرید فلزات را برای خریدارانی که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند گران می‌کند.

سیاست کرونا صفر چین، از سقوط قیمتی فلزات حمایت کرد

سیاست کرونا صفر پکن موضوع دیگری است که به بازار فلزات آسیب زد و از سقوط قیمتی فلز سرخ حمایت کرد. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز پنجشنبه گفت: مقامات در همه سطوح دولت باید قاطعانه با هر حرف و عملی که سیاست کنترل کووید را تحریف، تردید و انکار کند مبارزه کنند.

Yeap Jun Rong، استراتژیست بازار در IG Group می‌نویسد: صحبت شی‌جین پینگ امیدها را برای تغییر سیاست کووید-19 کاهش می‌دهد. این تصمیم بهبود اقتصادی در طولانی مدت را ناهموار خواهد کرد.