به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در یک ساعت ابتدایی  بیش از 3 هزار واحد افت کرد. 

در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 12 هزار و 901 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 540 هزار و 141 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 2 هزار و 210 واحد نسبت به روز یکشنبه پائین آمد و در رقم 426 هزار و 801 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 107 واحد ریزش کرد و به رقم 21 هزار و 95 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 157 نماد رشد قیمت داشتند و 324 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 32 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 67 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 449 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 38 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «شبندر» و «شستا» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شبریز»، «مبین» و «جم» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «غصینو» و «فرابورس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «زاگرس» و «صبا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و آسیاتک و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای آریا، فزر و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 51 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 29 درصد افت کرد و در رقم 689 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) با صف‌ خرید 252 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شبریز، نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) و بفجر (شرکت فجر انرژی خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

همچینن بیشترین صف فروش به نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای لپارس، قثابت و غصینو بیشترین صف فروش را داشتند. 

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 177 هزار و 968 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 169 هزار و 910 میلیارد تومان بود که 95 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 821 میلیارد تومان رسید.

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 175 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و 361 میلیون و 130 هزار و 705 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خپارس تعلق داشت. دو نماد خودرو و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس