به گزارش اکوایران، امروز معاملات بازار با صعود شاخص‌ها آغاز شد و در دقایق ابتدایی شاخص کل بورس از مرز یک میلیون و 580 هزار واحد عبور کرد.

در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه 2 هزار و 456 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 582 هزار و 143 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز هزار و 333 واحد نسبت به روز شنبه بالا آمد و در رقم 441 هزار و 510 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 27 واحد رشد کرد و به رقم 21 هزار و 656 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 328 نماد رشد قیمت داشتند و 279 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 54 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 46 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهارمین روز منفی شد و 212 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌های فلزات اساسی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشتند. 

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 33 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «حکشتی»، «شپدیس» و «پارس» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «جم پیلن»، «اخابر» و «ذوب» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «ددانا»، «وملل» و «حگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «بنو» و «تلیسه» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز افرا، مدیریت و حگهر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

امروز نماد قاروم (شرکت قند ارومیه) بازگشایی شد و بیشترین ورود پول حقیقی را داشت. قاروم با رشد قیمتی 19317500 درصدی بازگشایی شد که یک رکورد جالب توجه محسوب می‌شود. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات یکشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 95 درصد کاهش یافت و 19 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 35 درصد رشد کرد و در رقم 533 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سآبیک (شرکت سیمان آبیک) با صف‌ خرید 260 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سآبیک، نمادهای ددانا (شرکت داروسازی دانا) و آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد افرا (شرکت افرا نت) تعلق داشت که ارزش آن 8 میلیارد تومان بود. پس از افرا، نمادهای ثرود، لسرما، غشاذر و تلیسه بیشترین صف فروش را داشتند. 

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 955 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 176 میلیارد تومان بود که یک درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 372 میلیارد تومان رسید. 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد افرا (شرکت افرا نت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 144 میلیارد تومان بود. 

پس از افرا، مدیریت بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و بترانس در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 658 میلیون و 255 هزار و 5 سهم در صدر قرار گرفته است. بترانس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد کرمان و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس