به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 3 خرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت هزار و 527 واحد افت کرد. 56 درصد از نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن هزار و 544 واحد کاهش یافت.

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 555 هزار و 682 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه هزار و 527 واحد نزول کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز روند نزولی داشت و در پایان معاملات با افت هزار و 544 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 431 هزار و 228 واحد ایستاد. 

اما شاخص کل فرابورس  با 7 واحد افزایش به رقم 21 هزار و 321 واحد رسید. 

بورس

مازاد تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 86 درصد کاهش یافت و 58 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 160 درصد رشد کرد و در رقم 734 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سآبیک (شرکت سیمان آبیک) با صف‌ خرید 204 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سآبیک، نمادهای ددانا (شرکت داروسازی دانا) و زکشت (شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد افرا (شرکت افرا نت) تعلق داشت که ارزش آن 23 میلیارد تومان بود. پس از افرا، نمادهای ثرود، غزر، فلوله و ولپارس بیشترین صف فروش را داشتند. 

غلبه سمت نزولی بازار 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 281 نماد رشد قیمت داشتند و 356 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 44 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 56 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای ششمین روز منفی شد و 455 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌های فلزات اساسی، فراورده‌های نفتی و کک، خودرو و ساخت قطعات،  و محصولات شیمیایی بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشتند. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 32 میلیارد تومان بود. پس از شبندر، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای فولادی بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. «فولاد»، «فخاس» و «فخوز» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «رمپنا»، «حکشتی» و «فارس» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «سمگا» و «هرمز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «وسپهر»، «ددانا» و «وهور» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و حکشتی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، کرمان و وسپهر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

جدول معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 388 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 26 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 296 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 196 میلیارد تومان بود. 

پس از حکشتی، نماد خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خودرو و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام شستا با تعداد 861 میلیون و 148 هزار و 558 سهم در صدر قرار گرفته است. کرمان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد فولاد تعلق داشت. نمادهای خساپا و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس