به گزارش اکوایران لی‌کچیانگ نخست وزیر چین در سخنرانی که روز چهارشنبه بیست و چهارم ماه مارس داشت عنوان کرد گفت: چین با مشکلات اقتصادی بزرگ‌تری نسبت به سال 2020 مواجه است. برخی شاخص‌های اقتصادی چین از ماه مارس به شدت شروع به ضعیف شدن کرده‌اند. وی افزود: این کشور باید برای دستیابی به رشد معقول در سه ماهه دوم سال تلاش کند.

سیگنال‌های کاهشی بازار آهن و فولاد

صحبت‌های نخست‌وزیر چین در روز چهارشنبه هفته جاری، سیگنالی کاهشی برای بازارهای کالایی به همراه داشت و باعث شد تا سنگ‌آهن در مسیر افت بیشتر قیمتی قدم بردارد.

تحلیلگران GF Futures در یادداشتی نوشتند: در حال حاضر سود کارخانه‌های فولاد نسبتا پایین است و این موضوع باعث می‌شود که فشار کاهشی مضاعفی به بازار سنگ‌آهن وارد شود. در عین حال دولت چین همچنان مصمم به کاهش انتشار آلاینده‌های کربنی است، سیاست‌های کنترل آلاینده‌های کربنی دولت پکن باعث می‌شود، افزایش فولادسازی نیز تحت فشار قرارگیرد. بنابراین چشم‌انداز تقاضا برای سنگ‌آهن چندان مثبت نیست و همین موضوع فشار کاهش نرخ را برای این محصول به همراه دارد.

GF فیوچرز انتظار داشت که قیمت‌های آهن عمدتا ناشی از تقاضای محصولات فولادی در دوره بعدی باشد و قیمت سنگ‌آهن پیش از این به نوسان ادامه دهد.

خبری که جهت بازار چین را تغییر داد

دولت چین در روز جمعه 27 ماه مه خبر از بسته محرکی به ارزش 1.57 تریلیون یوآن داد. این بسته محرک برای ساخت‌وساز در منطقه پکن، تیانجین و هبی اعمال می‌شود. این خبر محرک رشد تقاضا برای آهن و فولاد است و باعث شد تا جریان بازار در روز پایانی هفته تغییر کند و پس از چند روز بازار فولاد چین سبزپوش شود.