به گزارش اکوایران تضعیف چشم‌انداز مثبت تقاضا برای فولاد در چین باعث شد تا از قیمت سنگ‌آهن وارداتی چین از مسیر حمل دریا کاسته شود؛ بنا به گزارش پلتس بهای هر تن سنگ آهن عیار ۶۲ درصد استرالیا تحویل در بنادر شمالی چین در روز پایانی هفته جاری یعنی جمعه دهم ژوئن با افت ۲ دلار و ۳۰ سنت به ازای هر تن به ۱۴۱ دلار و ۵۵ سنت رسید. اگرچه قیمت سنگ آهن کاهشی شد اما پریمیوم عیار متوسط نوع pbf آن کاهش محسوسی نداشت.

نشریه پلتس در گزارش هفته جاری خود به کاهش تقاضا برای سنگ‌‌آهن وارداتی چین اشاره کرد و گفت منابع این موسسه می‌گویند کاهش فعالیت برای خرید سنگ‌آهن در بنادر چین کاملا مشهود است.

کاهش تقاضا شامل حال گندله سنگ‌آهن نیز شد. افت تقاضا برای محصولات فولادی و افزایش هزینه‌های فرآوری مواد خام در کارخانه‌های فولادی باعث شد تا علاقه مصرف‌کنندگان چینی برای خرید گندله آسیا کم شود؛ این امر پریمیوم گندله آسیا وارداتی را 42 درصد کاهش داد.

واگرایی زغال‌سنگ در چین و سایر بازارها

نشریه پلتس در گزارش روز جمعه خود به افزایش واگرایی قیمتی میان زغال‌سنگ دریایی فوب استرالیا با قیمت زغال سنگ cfr چین اشاره کرد. تغییر در رنج پریمیوم این دو محصول و افزایش فاصله قیمت میان زغال‌سنگ‌های با کیفیت متفاوت عامل افزایش این واگرایی قیمتی بود.

پریمیوم زغال‌سنگ فوب استرالیا کاهش ۷ و نیم دلار در هر تن داشت و به این ترتیب بهای این محصول فوب استرالیا به ۳۷۶ دلار و 50 سنت رسید؛ این در حالی بود که زغال‌سنگ تحویل بنادر چین با رشد قیمت 9 دلاری در هر تن به 435 دلار به ازای هر تن رسید. بهبود آهسته روند رشد اقتصادی چین با کنترل نسبی شیوع کرونا در چین باعث شده تا بهای زغال‌سنگ وارداتی به چین افزایش داشته باشد.

اما از بازار آمریکا خبر می‌رسد که قیمت زغال‌سنگ در این منطقه کاهشی است.

طبق ارزیابی‌های پلاتس، نرخ فروش زغال‌سنگ در معاملات آتی نیز روندی کاهشی دارد، به نحوی که بهای زغال‌سنگ در بازار سنگاپور برای تحویل در ماه جولای با نرخ 364 دلار به ازای هر تن و برای تحویل در 3 ماهه بعد با نرخ 359 دلار به ازای هر تن معامله شد.

کف‌نشینی قیمتی قراضه

نرخ قرضه وارداتی به ترکیه نیز در آخرین روز از هفته منتهی به روز جمعه دهم ژوئن در مسیر کاهش قیمت قدم برداشت به نحوی که بهای هر تن قراضه آهن cfr  ترکیه با کاهش روزانه نرخ 25 دلاری به 375 دلار رسید که این رقم کمترین قیمت فروش آن در 16 ماه گذشته یعنی پس از فوریه 2021 بود.