به گزارش اکوایران، مس به‌عنوان فلزی که از رشد اقتصادی جهانی فراتر از سایر سیگنال‌ها جهت می‌گیرد این روزها در مسیر کاهش قیمتی قدم برمی‌دارد؛ به نحوی که بهای فروش نقدی و تحویل فوری آن در بورس فلزات لندن در روز پایانی معاملات در هفته گذشته یعنی جمعه دهم ژوئن به 9 هزار و 537 دلار به ازای هر تن رسید که این رقم نسبت به رکورد قیمتی آن در سال جاری میلادی که در هفتم ماه مارس به ثبت رسیدی عقب‌نشینی 11.1 درصدی داشته است.

افول اقتصاد جهانی، جهت‌دهنده به فلز سرخ

اغلب موسسات معتبر بین‌المللی نسبت به افول اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی هشدار می‌دهند. اجرای سیاست‌های انقباضی سختگیرانه در آمریکا و کشورهای غربی و به شکل دقیق‌تر در کشورهای گروه G7 باعث شده تا از سرعت رشد اقتصادی در این مناطق کاسته شده و بازارهای جهانی با انتظار کاهش تقاضا برای فلزات صنعتی از جمله مس روبرو باشند. این موضوع با ایجاد ذهنیت کاهش تقاضا زمینه تضعیف قیمتی مس را در بازارهای جهانی فراهم کرده است.

مس در بلاتکلیفی سیاست چینی‌ها

اصرار دولت چین بر اجرای سیاست کرونا صفر و قرنطینه طولانی مدت شهرهای بزرگ و صنعتی این کشور باعث شده تا از سویی اقتصاد این کشور کالا محور در معرض افول قرار گیرد و از سوی دیگر فلزات پایه از سکه بیوفتند. چین بزرگترین واردکننده مس تصفیه شده در دنیا و بزرگترین مصرف‌کننده آن است. قرنطینه‌های سختگیرانه کرونایی اجرا شده در این کشور باعث شد تا فلز سرخ از کانال 10 هزار دلاری تاکف کانال 9 هزار دلاری عقب‌نشینی قیمتی داشته باشد.

از ابتدای ژوئن چین نسبت به کاهش محدودیت کرونایی در شانگهای اقدام کرد؛ این خبر باعث شد تا بازار فلزات صنعتی با افزایش نسبی مجدد قیمت روبرو شوند؛ به این ترتیب در حالی که مس در نیمه ماه مه تا 9 هزار و 18 دلار به ازای هر تن نیز عقب‌نشینی قیمتی داشت توانست خود را تا کانال 9 هزار و 500 دلاری بالا بکشد.

با این وجود قرار است تا دولت چین در آخر این هفته نسبت به ارزیابی مجدد کرونا در شانگهای اقدام کرده و در صورت بالا بودن تعداد مبتلایان نسبت به بازگشت قرنطینه تصمیم‌گیری کند. این موضوع باعث شده تا فلز سرخ در بلاتکلیفی رشد یا سقوط قیمتی باشد.

ریسک کاهش عرضه به حاشیه رانده شد

اعتراضات مردم بومی در کشورهای معدنی تولیدکننده مس همچون شیلی و پرو در سال جاری میلادی نیز ادامه یافت. این اعتراضات از سطح تولید و عرضه جهانی معدنی مس کاسته و سیگنالی در جهت رشد قیمتی این فلز تلقی می‌شود. مردم بومی این کشورها نسبت به آسیب‌های زیست محیطی فعالیت معدنی در این مناطق و سهم پایین مردم بومی از برداشت ذخایر معترض بوده و با مسدود کردن جاده‌های مواصلاتی به توقف فعالیت استخراجی در معادن این مناطق منجر می‌شوند. ریسک کاهش عرضه معدنی مس حامی رشد قیمتی این فلز است، اما در شرایط کنونی با توجه به کاهش تقاضا برای این فلز در بازارهای جهانی، اثرگذاری ریسک کاهش عرضه در بازار به حداقل رسیده است. اما اگر وضعیت تقاضا به روال طبیعی که پیش‌بینی می‌شود در بلند مدت افزایشی باشد بازگزدد، باید منتظر اثرگذاری این سیگنال افزایشی در بازار جهانی بود.