به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 50 دقیقه ابتدایی  در یک روند افزایشی تا نیمه کانال بالا آمد و سطح یک میلیون و 550 هزار واحد را لمس کرد. اما پس از آن نزول کرد و در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 547 هزار واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه هزار و 286 واحد افزایش داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز هزار و 286 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 426 هزار و 584 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 27 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 986 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 251 نماد رشد قیمت داشتند و 388 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 39 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 61 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پنجمین روز متوالی منفی شد و 292 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در 5 روز کاری اخیر در مجموع بیش از 2 هزار میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بورس خارج شده است. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام تفارس (شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 65 میلیارد تومان بود. پس از تفارس، نمادهای شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

 لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «حکشتی»، «خودرو» و «خساپا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شپدیس»، «فملی» و «اخابر» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «دماوند» و «صبا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کگهر»، «زاگرس» و «سمگا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و سآبیک و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، سمگا و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

روز دوشنبه قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی و سیمانی افزایش یافت و این دو گروه سبزترین گروه‌های بازار سهام هستند.

 مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 32 درصد کاهش یافت و 46 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 4 درصد افت کرد و در رقم 195 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد دی (بانک دی) با صف‌ خرید 50 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از دی، نمادهای ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس) و ستران (شرکت سیمان تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) تعلق داشت که ارزش آن 34 میلیارد تومان بود. پس از وآذر، نمادهای حپترو، خچرخش، تپمپی و مداران بیشترین صف فروش داشتند. 

 رشد معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام رشد کرد و به رقم 131 هزار و 707 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 125 هزار و 820 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 8 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 588 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 158 میلیارد تومان بود. 

پس از های وب، آسیاتک بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خزامیا و خچرخش در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 515 میلیون و 514 هزار و 146 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و دی نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس