به گزارش اکوایران جریان کاهش قیمت در بازار سنگ‌آهن چین ظرف روز ابتدایی هفته جاری یعنی دوشنبه 18 جولای متوقف شد به نحوی که هر تن سنگ آهن معیار پلتس در این روز مجدد توانست به کانال 100 دلاری بازگردد.

وعده‌های چینی، مانع سقوط نرخ سنگ‌آهن شد

پلتس در گزارش خود از روند معاملات بازار آهن و فولاد به پایین ماندن تقاضا برای سنگ‌آهن وارداتی چین اشاره می‌کند و معتقد است دلیل این رشد قیمت با وجود پایین ماندن تقاضا جنبه روانی و احساسی دارد. در شرایطی که سیگنال‌های بنیادی اثرگذار بر معاملات سنگ‌آهن در چین تغییر نکرده است، وعده جدید دولت چین برای حمایت از بخش مسکن این کشور و درخواست دولت از بانک‌ها برای تامین مالی طرح‌های مسکن باعث شده تا بر قیمت سنگ‌آهن وارداتی به چین و سنگ‌آهن داخلی این کشور افزوده شود. البته همچنان فروش محصول برای تحویل در ماه آگوست با تخفیف انجام می‌شود، اما تقاضا برای سنگ‌آهن تحویلی در ماه سپتامبر بالاتر است. به هر ترتیب ایجاد جریان افزایشی در این بازار باعث شد تا بهای معامله هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین در روز دوشنبه 18 جولای با رشدی 4.5 درصدی به 100 دلار و 90 سنت به ازای هر تن برسد.  

زغال‌سنگ در مسیر افت نرخ

وعده‌های دولت چین برای حمایت از بخش ساخت‌وساز در این کشور نتوانست مانع کاهش بهای زغال‌سنگ کک‌شو وارداتی به چین از سوی استرالیا شود؛ در این شرایط افزایش عرضه نسبت به تقاضا مزید بر علت شد و زمینه استمرار کاهش نرخ در بازار زغال‌سنگ آسیا را فراهم کرد. به این ترتیب هر تن زغال‌سنگ کک‌شو فوب استرالیا برای ارسال به چین در روز ابتدایی هفته جاری با افت روزانه 3 درصدی با قیمت 230 دلار به ازای هر تن به فروش رفت. در همین زمان همین محصول تحویل بنادر چین نیز با کاهش روزانه 0.6درصدی نرخ روبرو شد و با قیمت 348 دلار به ازای هر تن به فروش رفت. شرایط نامساعد فولادسازان چینی به لحاظ سودآوری از استمرار افت بهای زغال‌سنگ کک‌شو حمایت می‌کند.

بنا به گفته بعضی از تجار بین الملل، بازار زغال‌سنگ این روزها با افزایش عرضه فیزیکی این محصول روبرو است و این موضوع فشار کاهشی قیمت به این محصول وارد می‌کند.

پلتس در گزارش خود به نقل از یک تاجر هندی اصافه می‌کند: همزمان با تضعیف صنعت فولاد و افزایش عرضه فیزیکی زغال سنگ، خریداران این محصول ترجیح می دهند که تنها نسبت به خرید ضروری خود در بازار اقدام کرده و به این ترتیب بازار از این منظر با افت تقاضا روبرو شده است.

 در عین حال نامعلوم بودن اوضاع اقتصاد جهانی و واهمه از بروز رکود اقتصادی باعث شده تا بعضی از تجار، از خرید زغال سنگ‌ منصرف شده و حتی خریدهای انجام شده در روزهای اخیر را نیز به سرعت به فروش برسانند تا از تبعات رکود احتمالی جهانی در امان بمانند.

قراضه به سقف قیمتی رسید

پلتس در گزارش خود از بازار قراضه ترکیه در روز 18 جولای به تغییر جهت قیمتی در این معاملات اشاره دارد. بار دیگر بازار محصولات فولادی ترکیه به خصوص فولادهای ساختمانی با کاهش تقاضا مواجه شده و این موضوع زمینه عقبگرد قیمتی قراضه آهن وارداتی به این کشور را فراهم کرده است. البته همچنان ثبت سفارش محموله‌های قراضه آهن برای تحویا در ماه آگوست افزایشی است اما از توجه فولادسازان ترکیه برای خرید این محموله‌ها کاسته شده است.

یک فولادساز ترکیه به پلتس می‌گوید: هزینه تولید فولاد در این کشور شامل خرید قراضه و هزینه انرژی نسبت به نرخ فروش فولاد بالاتر است. در این شرایط رشد مجدد بهای قراضه بر زیان فولادسازان ترکیه‌ای اضافه می‌کند و بنابراین بعید است که چنین اتفاقی در این بازار رخ دهد.