به گزارش اکوایران، نیکل پس از تجربه بازگشت به کانال قیمتی 19 هزار دلاری در نیمه ماه جولای توانست در معاملات بورس فلزات لندن تا کانال 21 هزار دلار اوج بگیرد. به این ترتیب این فلز در هفته منتهی به روز جمعه 22 جولای بخشی از زیان خود در هفته‌های قبل را جبران کرد، به نحوی که در معاملات آتی کامکس حدود 11 درصد بر ارزش آن افزوده شد. اما این رشد نرخ در شروع هفته جاری و در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار در روز دوشنبه 25 جولای ادامه‌دار نشد و این فلز اندکی از قیمت خود در روز جمعه عقب نشست.

فروکش هیجان در بازار نیکل

با حمله روسیه به اوکراین فلز نیکل جهش نرخی قابل ملاحظه را در بازارهای جهانی تجربه کرد. این جهش قیمتی به میزانی زیاد بود که بورس فلزات لندن در اقدامی غیر منتظره بخشی از معاملات آتی این فلز در روز هفتم و هشتم ماه مه را ابطال و پس از آن برای 10 روز اجازه فروش نیکل را نداد و به این ترتیب حداکثر قیمت تایید شده برای این فلز در بورس فلزات لندن مربوط به روز ششم ماه مه و برابر 30 هزار دلار به ازای هر تن بود.

سهم حدود 10 درصدی روسیه در تامین جهانی بازار نیکل از جمله دلایل صعود بهای این فلز پس از حمله این کشور به اوکراین و وضع تحریم علیه روسیه بود. با این وجود فروکش هیجان جنگ در بازارهای کالایی زمینه عقبگرد بهای کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی را فراهم کرد.

بورس فلزات لندن نورونیکل را تحریم نمی‌کند

ظرف هفته‌های اخیر کانادا، استرالیا و انگلستان در ماه‌‌‌های گذشته تحریم‌‌‌هایی را بر ولادیمیر پوتانین که یکی از الیگارش‌های روسی است، اعمال کردند، وی صاحب 37 درصد سهام نورونیکل است. این خبر با احتمال اختلال در عرضه نیکل سیگنالی افزایشی برای این بازار به همراه داشت. اما در ادامه اتحادیه اروپا اعلام کرد که قصد تحریم نورنیکل را ندارد. در عین حال بورس فلزات لندن نیز اعلام کرد قصد تحریم شرکت نورونیکل و حذف این کمپانی از معاملات جاری خود را ندارد؛ چراکه انگلستان باوجود تحریم بزرگ‌ترین سهامدار آن، پوتانین، علیه خود این شرکت تحریمی اعمال نکرده است. باوجود اعمال تحریم بر بانک‌ها، صنایع استراتژیک و اشخاص بلند مرتبه روسی از سوی اروپای غربی، اما تاکنون تحریم جدی شامل بخش فلزات و صنعت این کشور نشده است.

بازی شاخص‌های اقتصادی با نیکل

شاخص دلار آمریکا این هفت اندکی از رکورد 20 سال اخیر خود عقب نشست؛ این موضوع به افزایش ورود سرمایه به بازار فلزات کمک کرد. به این ترتیب در حالی که نرخ دلاری فلزات رشد داشت، خرید آن‌ها با سایر ارزها ارزان‌تر شد.

کاهش انتظارات تورمی میان آمریکایی پس از رکوردشکنی 40 ساله تورم در ماه ژوئن، باعث شد تا بسیاری از فعالان بازار به این نتیجه برسند که تورم آمریکا دیگر به قله رسیده و از این پس باید منتظر کاهش آن بود. عقبگرد تورم در آمریکا، فدرال‌رزرو و به تبع آن، سایر بانک‌های مرکزی را از تشدید سیاست انقباضی منصرف کرده و از شدت عمل آنها می‌‌‌کاهد که این موضوع خبری خوب برای بازارهای مالی و کالایی دنیا خواهد بود و از رشد نرخ کالاهای پایه حمایت می‌کند.