به گزارش اکوایران هفته جاری روزهای سرنوشت‌سازی برای بازارهای کالایی دنیا خواهد بود. از سویی فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره تصمیم‌گیری می‌کند و از سوی دیگر در انتهای هفته داده‌های اولیه از رشد اقتصادی آمریکا برای سه ماهه دوم امسال منتشر می‌شود.

بازار خود را برای افزایش 75 واحدی نرخ بهره آماده کرده و در صورتی که فدرال رزور همین تصمیم را بگیرد طبیعتا نمی‌توان انتظار داشت که تغییر محسوسی در روند نوسان قیمتی در بازارهای کالایی به وجود آید، اما هر گونه کاهش یا افزایش نسبت به این نرخ می‌توانمد سیگنالی جدید برای بازار به ارمغان آورد.

رشد اقتصادی آمریکا برای سه ماهه دوم سال جاری نیز در روزهای پایانی هفته منتشر می‌شود. در حالی که رشد اقتصادی آمریکا برای سه ماهه ابتدایی سال منفی بود، اگر این داده برای سه ماهه دوم نیز منفی شود، بروز رکود اقتصادی در دنیا تقویت شده و از این منظر بازارها با خطر سقوط نرخ مواجه خواهند شد.

عقبگرد 2 درصدی آلومینیوم

آلومینیوم هفته جاری را کاهشی شروع کرد و به این ترتیب این فلز در روز ابتدای هفته یعنی دوشنبه 25 جولای حدود 2.2 درصد از ارزش خود در معاملات آتی کامکس را از دست داد و در نهایت با نرخ 2 هزار و 415 دلار به ازای هر تن به فروش رفت. نگرانی از بروز رکود اقتصادی در دنیا همچنان اصلی‌ترین دلیل عقب‌نشینی قیمتی در بازارهای کالایی است. سه‌شنبه و چهارشنبه 26 و 27 جولای نشست 2 روزه فدرال رزرو در خصوص افزایش نرخ بهره برگزار می‌شود، در این شرایط چشم تمامی معامله‌گران بازارهای مالی و کالایی دنیا به انتشار این داده مهم اقتصادی است.

کم محلی فلز سرخ به تقویت رکود اقتصادی

مس در روز ابتدایی هفته جاری در معاملات آتی کامکس رنج کشید و بدون تغییر نرخ محسوس نسبت به نرخ فروش آن در روز دوشنبه 25 جولای یعنی با قیمت 3.34 دلار به ازای هر پوند به فروش رفت. رنج کشیدن مس در روز 25 جولای نشان از بلاتکلیفی معامله‌گران این فلز میان سیگنال‌های مثبت و منفی است. با این وجود در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار در روز روزسه‌ 26 جولای حدود 2.2 درصد بر ارزش فلز سرخ در معاملات آتی بورس آمریکا افزوده شد و این فلز با نرخ 3.43 دلار به ازای هر پوند به فروش رفت. این رشد نرخ در حالی در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار رقم خورد که تصمیم فدرال روز برای نرخ بهره آمریکا ظرف روزهای 26 و 27 جولای می‌تواند سیگنالی جدید برای بازارها به ارمغان آورد.

تضعیف شاخص دلار آمریکا ظرف روزهای اخیر از جمله مهم‌ترین دلایل تقویت فلز سرخ در بازارهای جهانی است. ظرف روزهای اخیر شاخص دلار آمریکا کانال 108 واحدی را که رکورد 20 سال اخیر خود بود از دست داد و در محدوده 106 واحدی نوسان دارد. این موضوع می‌تواند به تقویت نرخ کالاهای پایه منجر شود.

رنج‌کشی سرب، روی و نیکل

سرب، روی و نیکل در روز ابتدایی هفته جاری رنج کشیدند و نوسان نرخی بسیار محدود داشتند. به این ترتیب سرب در روز 25 جولای کاهش قیمتی 0.46 درصدی داشت و با نرخ 2 هزار و 14 دلار به ازای هر تن در معاملات آتی به فروش رفت. فلز روی نیز در روز 25 جولای کاهش قیمتی 0.13 درصدی داشت و در نهایت با قیمت 2 هزار و 989 دلار به ازای هر تن به فروش رود. نیکل نیز در این روز رشدی 0.42 درصدی داشت و با قیمت 2 هزار و 217 دلار به ازای هر تن به فروش رفت.