به گزارش اکوایران روند معاملات سنگ‌آهن در روز پایانی هفته تغییر کرد و به این ترتیب در حالی که سنگ‌آهن عیار 62 درصد معیار پلتس تا روز پنج‌شنبه 28 جولای تا 117 دلار و 50 سنت رشد قیمتی داشت، مجدد وارد مسیر افت نرخ شد و تا 114 دلار و 50 سنت در روز 29 جولای عقب نشست. اگرچه بهای سنگ‌آهن در روز پایانی هفته اندکی تعدیل شد، اما گزارش‌ها از بهبود انتظارات قیمتی در بازار چین خبر می‌دهد. 

بهبود چشم‌انداز تقاضا برای محصولات فولادی با وعده‌ بانک مرکزی چین برای تامین اعتبار شرکت‌های ساختمانی بدهکار در این کشور، افت موجودی فولاد در چین با توجه به توقف‌های اختیاری فولادسازان این کشور به منظور کاهش زیان تولید و افزایش وورد نقدینگی به معاملات این بخش باعث شده تا بر حجم خرید سنگ‌آهن وارداتی چین افزوده شود.

افول تقاضای فولاد در ژاپن

از ژاپن هم خبر می‌رسد که تقاضا برای فولاد در این کشور افت پیدا کرده است. منابع پلتس بر این باورند که این کاهش تقاضا در ژاپن بیشتر به دلیل کاهش تولید خودرو در این کشور از ابتدای سال رقم خورده است. فولادسازان ژاپنی به دلیل کاهش تقاضای داخلی چاره‌ای جز افت تولید ندارند؛ در عین حال فولادسازان بزرگ این کشور نیز مجبور به تغییر در قراردادهای بلندمدت خود شده‌اند.

 در اوکراین نیز بزرگترین کارخانه تولید فولاد یعنی ارسلور متال به علت رکود موجود در بازار از ابتدای ماه آگوست به مدت سه ماه تولید محصولات خود را به حالت تعلیق در می‌آورد.

زغال‌سنگ در تلاقی سیگنال‌های افزایشی و کاهشی رنج کشید

زغال سنگ کک‌شو آسیا ظرف روز 29 جولای رنج کشید. بنا به گزارش پلتس پریمیوم زغالسنگ فوب استرالیا در روز ۲۹ جولای بدون تغییر ۱۹۱ دلار به ازای هر تن باقی ماند؛ پریمیوم زغالسنگ سی اف آر چین نیز بدون تغییر ۳۰۰ دلار به ازای هر تن ثابت ماند. کارشناسان دلیل رنج کشیدن زغال سنگ را دست به عصا شدن خریداران عنوان کرده‌اند.

در حالی که دولت چین درصدد است تا با سیاست‌های مالی از سقوط بیشتر نرخ زغال‌سنگ کک‌شو جلوگیری کند، خریداران این محصول حاضر به خرید این محصول با نرخی بالاتر از قیمت‌های فعلی پیشنهادی نمی‌شوند.

میلگرد صادراتی ترکیه در سراشیبی افت نرخ

پلتس در گزارش روزانه خود از روند معاملات بازار آهن و فولاد به استمرار روند افت نرخ در بازار قراضه و مقاطع طویل فولادی ترکیه اشاره کرد. افزایش حجم محموله‌های قراضه ارسال شده از سوی آمریکا و کاهش بهای میلگرد صادراتی این کشور مهم‌ترین دلیل این افت نرخ بود.

انتظار می‌رود که از ماه آگوست، کارخانه‌های فولادی از میزان خرید قراضه خود به‌طور چشمگیری بکاهند و این موضوع به افزایش فشار قیمتی بر روی این محصول اضافه می‌کند.