به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 30 دقیقه ابتدایی  بیش از هزار واحد بالا آمد. این روند صعودی ادامه داشت و در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 427 هزار واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه 4 هزار و 112 واحد افزایش داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 386 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 380 هزار و 362 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 35 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 738 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 280 نماد رشد قیمت داشتند و 327 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 46 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 54 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سی و سومین روز متوالی منفی شد و 287 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 18 میلیارد تومان بود. پس از خگستر، نمادهای شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر، مداران، سهرمز، شراز و خساپا اختصاص داشت. 

 لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «نوری» و «فملی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «شفن»، «وامید» و «های وب» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «بپاس» و «شراز» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «وملل»، «کزغال» و «فغدیر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شفن و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، گدنا و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

 مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 51 درصد کاهش یافت و 24 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم 71 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد زاگرس (شرکت پتروشیمی زاگرس) با صف‌ خرید 26 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از زاگرس، نمادهای سبزوا (شرکت سیمان لار سبزوار) و سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد لبوتان (شرکت صنعتی بوتان) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از لبوتان، نمادهای فمراد، شفن، ثغرب و تکنو بیشترین صف فروش داشتند. 

 ریزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 150 هزار و 512 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 147 هزار و 288 میلیارد تومان بود که 98 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 37 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم هزار و 805 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 75 میلیارد تومان بود. 

پس از فارس، تاپیکو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شفن و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 241 میلیون و 134 هزار و 36 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس