به گزارش اکوایران، سنگ آهن دریایی آسیا با شروع هفته جدید وارد مسیر کاهش نرخ شد. روز دوشنبه پانزدهم اوت داده‌های تولید صنعتی و خرده‌فروشی چین برای ماه ژوئیه کمتر از حد انتظار منتشر شد و این موضوع سیگنال کاهش قیمت را در بازار آهن و فولاد این کشور به همراه داشت. هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در روز پانزدهم اوت با افتی 4 درصدی نسبت به نرخ فروش در روز جمعه با قیمت 104 دلار و 40 سنت به فروش رفت.

اقتصاد چین در ماه ژوئیه به طور غیرمنتظره‌ای کند شده ، فعالیت کارخانه‌ها کاهش یافته و داده‌های خرده‌فروشی‌ها به دلیل اصرار دولت بر اجرای سیاست کرونا صفر افت کرده است. در عین حال میزان سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌وساز چین نیز در ماه ژوئیه همچنان کاهش داشته و این موضوع نیز مزید برعلت شده تا بر فشار کاهشی در بخش آهن و فولاد بیفزاید.

پلتس در گزارش روزانه خود از بازار آهن و فولاد به نقل از یک تاجر بین‌المللی گفت: تقاضای مناسبی در بازار محصولات فولادی در چین به چشم نمی‌خورد و این موضوع باعث می‌شود تا تقاضا برای سنگ‌آهن حداقل در کوتاه مدت کاهشی شود. در عین حال نبود چشم‌انداز مشخص از وضعیت بازار آهن و فولاد در چین باعث شده تا این بازار دچار بی‌ثباتی قیمتی باشد.

پافشاری زغال بر رشد قیمت

زغال‌سنگ روز ابتدایی هفته جاری را افزایشی شروع کرد؛ این رشد نرخ شامل حال زغال‌سنگ متالورژیگ فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین شد. پریمیوم زغال‌سنگ فوب استرالیا در روز دوشنبه 15 اوت رشدی 2.5 درصدی داشت و به 244 دلار  50 سنت به ازای هر تن رسید. افزایش تقاضا برای خرید محموله‌های زغال‌سنگ در استرالیا عامل این رشد قیمتی بود.

پلتس در گزارش خود به افزایش 0.3 درصدی پریمیوم زغال‌سنگ کک‌شو تحویل بنادر چین و فروش آن با نرخ 291 دلار به ازای هر تن نیز اشاره دارد. یک تاجر چینی می‌گوید: در شرایط کنونی فولادسازان چین حدود 300 یوآن سود عملیاتی از تولید فولاد دارند؛ این موضوع می‌تواند فرصتی در جهت رشد بهای زغال‌ باشد، هر چند با توجه به نبود چشم‌انداز روشنی در بازار فولاد چین، نمی‌توان نسبت به این رشد قیمتی چندان اطمینان داشت.

قراضه تحت فشار سیگنال‌های کاهشی

پلتس ترکیه نیز از ثبات قیمتی در بازار قراضه وارداتی به این کشور در روز ابتدایی هفته جاری خبر داد به نحوی که این محصول بدون تغییر با نرخ 398 دلار به ازای هر تن به فروش رفت. یکی از فعالان این بازار به منابع پلتس گفت: با توجه به کاهش فروش محصولات فولادی ترکیه ظرف 2 هفته اخیر دلیلی برای استمرار روند رو به رشد بهای قراضه وارداتی وجود نداشت. درحالی که تقاضا برای قراضه وارداتی از سوی فولادسازان ترکیه کاهش یافته، عرضه پابرجا باقی مانده و این موضوع عاملی در جهت افت نرخ در این بازار است.