به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 25 مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت ابتدا در 10 دقیقه آغازین معاملات رشد کرد اما پس از آن نزولی شد و در نهایت پائین‌تر از سطح روز دوشنبه قرار گرفت. 

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 459 هزار و 507 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 4 هزار و 190 واحد نزول کرد. 

اما شاخص هم‌وزن امروز با افزایش هزار و 396 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 398 هزار و 623 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 82 واحد کاهش به رقم 19 هزار و 102 واحد رسید. 

بورس

عرضه و تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 22 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 67 درصد افت کرد و در رقم 52 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) با صف‌ خرید 10 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بکاب، نمادهای غچین (شرکت کشت و صنعت چین چین) و های وب (شرکت داده گستر عصر نوین - های وب) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وبانک (شرکت شرکت سرمایه گذاری هلدینگ توسعه ملی) تعلق داشت که ارزش آن 12 میلیارد تومان بود. پس از وبانک، نمادهای فمراد، سصفها، شراز و کترام بیشترین صف فروش داشتند. 

افزایش تعداد نمادهای قرمزپوش

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 297 نماد رشد قیمت داشتند و 349 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 46 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 54 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 161 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته بیش از 300 درصد افزایش داشته است. در میان صنایع، پالایشی‌ها بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 37 میلیارد تومان بود. پس از شپنا ، نمادهای آریان (شرکت پارس آریان) و فجام (شرکت جام دارو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد پترول اختصاص داشت. پس از پترول، نمادهای اخابر، ذوب، خساپا و ورنا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «اخابر»، «وتجارت» و «وبملت» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «شراز» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «صبا»، «زاگرس» و «رنیک» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 19 هزار و 926 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 14 هزار و 616 میلیارد تومان بود که 73 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 6 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 898 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 243 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و وتجارت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خگستر و اخابر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خساپا با تعداد یک میلیارد و 170 میلیون و 893 هزار و 573 سهم در صدر قرار گرفته است. وتجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خودرو تعلق داشت. نمادهای شستا و وبصادر نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس