به گزارش اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در دقایق ابتدایی از نیمه کانال 1.4 میلیونی پائین آمد. روند نزولی شاخص ادامه دار بود و در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 12 هزار و 593 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 438 هزار و 810 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز افت کرد و در پایان معاملات امروز هزار و 668 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 397 هزار و 410 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 28 واحد افت کرد و به رقم 19 هزار و 16 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 230 نماد رشد قیمت داشتند و 408 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 36 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 64 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 288 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه 65 درصد افزایش داشته است. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 27 میلیارد تومان بود. پس از های وب، نمادهای خساپا  (شرکت سایپا) و خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد حفارس اختصاص داشت. پس از حفارس، نمادهای فپنتا، شراز، مادیرا و سمگا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 


نقشه بازار سهام در روز شنبه 29 مرداد 1401


لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «کچاد» و «فملی» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و نمادهای «شفن»، «حکشتی» و «برکت» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «کگهر» و «خدیزل» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «شراز» و «زاگرس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، آریا و قچار پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 37 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 5 درصد افت کرد و در رقم 57 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد حخزر (شرکت کشتیرانی حخزر) با صف‌ خرید 15 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از حخزر، نمادهای فمراد (شرکت آلومراد) و ریشمک (شرکت تولید و صادرات ریشمک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا) تعلق داشت که ارزش آن 9 میلیارد تومان بود. پس از ورنا، نمادهای آسیاتک، وساپا، سکرد و ذوب بیشترین صف فروش داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 18 هزار و 820 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 14 هزار و 175 میلیارد تومان بود که 75 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 18 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 141 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 203 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و ورنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خساپا با تعداد 945 میلیون و 366 هزار و 559 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد دی و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس