بورس تهران از اوایل بهمن ماه سال 1400 مسیر صعودی را در پیش گرفت. در اوایل بهمن 1400 شاخص در محدوده یک میلیون و 210 هزار واحدی قرار گرفته بود و با رشد حدوداً 30 درصدی در اواخر اردیبهشت سال 1401 و روی عدد یک میلیون 600 هزار واحدی به این رشد پایان داد.

از ابتدای خرداد ماه سال جاری شاهد افت بازار به دلایل مختلف بودیم و تا به امروز که ابتدای شهریور ماه هستیم شاخص با افت بیش از 10 درصدی همراه شده است.

از منظر تکنیکالی به شاخص نگاه می‌کنیم، چرا که می‌تواند گویاتر باشد، می‌بینیم که شاخص تقریبا نزدیک به 50 درصد از موج قبلی خود را اصلاح کرده (منظور از موج قبلی همان رشد بهمن 1400 تا اواخر اردیبهشت 1401 است).

شاخص در محدوده‌ای قرار دارد که نزدیک به میانگین 200 روزه خود است. (خط آبی رنگ میانگین 200 روزه شاخص است) که این محدوده برای تکنیکالیست‌ها بسیار مهم است. از طرفی هم به محدوده سطح 50 درصدی موج قبلی خود نزدیک است که می‌توان آن را به عنوان یکی دیگر از سطوح حمایتی شاخص دانست.

با کمی دقت در نمودار می بینیم که اوایل دی ماه 1400 شاخص به عدد یک یک میلیون و 400 هزار واحدی واکنش نشان داده و توانسته است از این عدد فراتر رود اما در سال 1401 این مقاومت کلاسیک را شکسته و به یک میلیون و 600 هزار واحدی رسیده است. حالا بعد از گذشت 9 ماه شاخص دوباره به این عدد نزدیک شده است.

تنها با اتکا به ابزارهای تکنیکالی نمی‌توان در مورد آینده بازار صحبت کرد و باید حواشی ، اخبار و بنیاد سهم های موجود در بازار بورس را مد نظر قرار داد. 

شرکت‌های بورس را می‌توان اینگونه دید که نیمه اول سال را به اتمام رسانده‌اند و با گزارش ماهانه مرداد ماهشان می‌توان عملکرد شش ماهه را پیش بینی کرد. افت دلار به واسطه اخبار برجامی و در آینده نه چندان دور بحث بودجه و نرخ‌های بهره می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد.

به هر حال شاخص بورس تهران برای چندمین روز متوالی روز قبل را هم با افت به پایان برد و همچنان شاهد خروج پول حقیقی از بازار هستیم.

وقتی از بازار فاصله می‌گیریم و از دور به آن نگاه می‌کنیم می‌بینیم که بنیادی کارها در انتظار برجام و گزارش فروش شرکت‌ها و تکنیکالیست‌ها هم در انتظار حمایت سطوح هستند.

روز قبل شاهد خروج پول حقیقی‌ها از نماد «های وب» به ارزش 25 میلیارد تومان، نماد فولاد 20 میلیارد تومان و خساپا به ارزش 20 میلیارد تومان بودیم. 

و در مجموع برآیند خروج پول از بازار سرمایه توسط حقیقی‌ها رقم 127 میلیارد تومانی بوده است.

ارزش معاملات خرد بازار بورس هم روی رقم 2 هزار و 74 میلیارد تومانی قرار گرفت و ارزش بازارهم به زیر 5 هزار400 همتی رسید.

در بازار روز قبل 226 نماد با رنگ قرمز و 251 نماد هم با رنگ سبز کار خود را به پایان بردند.

بورس