به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس در شروع معاملات افزایشی شد. عرضه نماد استقلال نیز بر رشد تقاضای بازار افزود و در پایان معاملات شاخص کل بورس با صعود 10 هزار و 925 واحدی به رقم یک میلیون و 442 هزار و 401 واحد رسید. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات 5 هزار و 925 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 408 هزار و 251 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 178 واحد افت کرد و در رقم 19 هزار و 320 واحد باقی ماند. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 539 نماد رشد قیمت داشتند و 113 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 83 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 17 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 81 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام استقلال (شرکت فرهنگی ورزشی استقلال) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 54 میلیارد تومان بود.

بدین ترتیب قیمت سهام استقلال در اولین روز معاملاتی با رشد 300 درصدی به 405 تومان رسید. ساعت 11 و 45 دقیقه صبح امروز سفارش گیری سهام استقلال با قیمت پایه 100 تومان آغاز شد. 

پس از استقلال، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.  

در مقابل، بیشترین خروج پول حقیقی به نماد های‌وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) اختصاص داشت. پس از های وب، نمادهای فارس، بپاس، خساپا و تاصیکو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار

در آخرین روز معاملاتی هفته، قیمت سهام تمام نمادهای پالایشی رشد کرد و نمادهای پالایشی بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. شپنا بیش از هزار واحد شاخص را بالا کشید و پس از شپنا، نمادهای «شبندر»، «فولاد» و «شتران» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. نکته جالب توجه رشد قیمت فولاد پس از 7 روز نزول پی در پی بود.

در مقابل نمادهای «ومعادن»، «فارس» و «مبین» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شراز» و «شاوان» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کگهر»، «زاگرس» و «وملل» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و کالا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

مازاد تقاضا در بورس

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 600 میلیون تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته تغییری نکرد و در رقم 245 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) با صف‌ خرید 37 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از حکشتی، نمادهای حخزر (شرکت کشتیرانی دریای خزر) و مادیرا (شرکت صنایع مادیران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد حپترو (شرکت حمل و نقل پتروشیمی) تعلق داشت که ارزش آن 600 میلیون تومان بود.

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 189 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 4 هزار و 41 میلیارد تومان بود که 40 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 136 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 40 روز اخیر است. 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت ساپیا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 112 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، فرابورس بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد فارس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای بورس و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی با تعداد 617 میلیون 963 هزار و 780 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد خودرو و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس