به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 8 شهریور ماه، شاخص کل بورس پایتخت از ابتدا روند صعودی پیدا کرد اما تنها 15 دقیقه رشد کرد. شاخص هم وزن روند بهتری داشت و در 45 دقیقه ابتدایی رشد کرد و پس از آن رو به پائین تغییر جهت داد. بدین ترتیب نسبت به دیروز شاخص کل نزول کرد و هم وزن بالا آمد. 

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 441 هزار و 263 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 3 هزار و 875 واحد افت کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز با افزایش 143 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 410 هزار و 777 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 14 واحد ریزش به رقم 19 هزار و 298 واحد رسید. 

بورس

عرضه و تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه

در معاملات سه‌شنبه 84 نماد صف خرید داشتند و 31 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید به 171 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 159 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 18 میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 106 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) با صف‌ خرید 12 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از غدشت، نمادهای شپارس (شرکت محصولات پارس) و بهپاک (شرکت صنعتی بهپاک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غنوش (شرکت نوش مازندران) تعلق داشت که ارزش آن 15 میلیارد تومان بود. پس از غنوش، نماد فنورد صف فروش بازار را داشت. 

نمادهای سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 324 نماد رشد قیمت داشتند و 318 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 50 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 50 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

ورود سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهارمین روز متوالی منفی شد و 121 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 17 میلیارد تومان بود. پس از شستا، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. نمادهای شپنا و نوری نیز در رتبه‌های بعدی بودند. 

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد بهپاک اختصاص داشت. پس از بهپاک، نمادهای کحافظ، کالا، بالبر و فمراد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «تاپیکو» و «خودرو» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «حکشتی»، «جم» و «فخاس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «دی»، «فزر» و «آریا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بمپنا»، «مادیرا» و «قچار» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فزر و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 20 هزار و 273 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 15 هزار و 777 میلیارد تومان بود که 78 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 13 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 724 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 80 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، نماد فارس بیشترین ارزش معاملات را داشت و ذوب رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خودرو و کالا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خساپا با تعداد 402 میلیون و 742 هزار و 994 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خودرو تعلق داشت. نمادهای دانا و ذوب نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس