به گزارش اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 12 هزار و 460 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 426 هزار و 935 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز افت کرد و در پایان معاملات امروز 3 هزار و 926 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 407 هزار و 973 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 149 واحد تنزل کرد و به رقم 19 هزار و 160 واحد رسید.

ریزش قیمت‌ها را می‌توان واکنش فعالان بازار سهام به بن بست در مذاکرات احیای برجام تلقی کرد. پس از پاسخ مکتوب تیم مذاکره کننده ایرانی به طرف امریکایی، یک مقام آمریکایی در اولین واکنش به جوابیه ایران مدعی شد پاسخ ایران به پیشنهاد واشنگتن سازنده نبوده است.

 

واکنش منفی دیپلمات‌های غربی به پاسخ ایران چشم انداز مذاکرات را تیره و تار کرده است. 

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 173 نماد رشد قیمت داشتند و 471 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 27 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 73 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

تداوم خروج سرمایه حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای ششمین روز متوالی منفی شد و 430 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 34 میلیارد تومان بود. پس از حکشتی، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد فپنتا اختصاص داشت. پس از فپنتا، نمادهای شپدیس، کترام، دانا و پارسان در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

 لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فملی»، «شبندر» و «حکشتی» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «شپدیس»، «پارسان» و «پترول» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «فرابورس» و «کگهر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «صبا»، «کوثر» و «بنو» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

نماد پرسپولیس در دومین روز معاملاتی ریزش 2 درصدی را پشت سر گذاشت. نماد پرسپولیس با خروج پول حقیقی مواجه بود. معاملات نماد استقلال نیز با خروج یک میلیارد تومان پول حقیقی همراه بود و پنجمین روز نزولی را ثبت کرد. 

عرضه و تقاضای بازار سهام

در معاملات شنبه 54 نماد صف خرید داشتند و 62 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید به 155 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 309 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 32 میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 45 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد شپارس (شرکت محصولات پارس) با صف‌ خرید 9 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از شپارس، نمادهای ولغدر (شرکت لیزینگ خودرو غدیر) و بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خزامیا (شرکت زامیاد) تعلق داشت که ارزش آن 27 میلیارد تومان بود. پس از خزامیا، نمادهای انرژی3، زنگان، حخزر و زکشت بیشترین صف فروش را داشتند.

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 20 هزار و 6 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 14 هزار و 929 میلیارد تومان بود که 75 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 944 میلیارد تومان رسید. 

 در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 99 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، حکشتی بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد کالا و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خساپا با تعداد 510 میلیون و 729 هزار و 994 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد خودرو و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس