به گزارش اکوایران، اداره ملی آمار چین (NBS) در بیانیه‌ای اعلام کرد که شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) این کشور در ماه اکتبر نسبت به همین زمان در سال گذشته رشد 13.5 داشت؛ این در حالی بود که این شاخص در ماه سپتامبر افزایش 10.7 درصدی را تجربه کرده بود. به گزارش CNBC این رشد شاخص PPI سریع‌ترین رشد این شاخص پس از جولای 1995 است و فراتر از برآورد تحلیلگران در نظرسنجی رویترز بود که به رشد 12.4 درصدی رای داده بودند.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای ماه اکتبر  نیز رشد 1.5 درصدی داشت که این رشد نیز فراتر از رشد این شاخص در ماه سپتامبر بود که این شاخص رشدی 0.7 درصدی را به ثبت رسانده بود.

اگرچه شاخص قیمت مصرف‌کننده چین در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل خود افزایش داشته اما همچنان شتاب رشد آن کمتر از سرعت رشد قیمت تولیدکننده است. در این شرایط نگرانی نسبت به انتقال قیمت تولیدکننده به مصرف‌کننده وجود دارد. در این شرایط فشارهای فزاینده قیمت، مذاکرات را برای بانک خلق چین پیچیده می‌کند. شرایط بحرانی تورم در چین می‌تواند باعث شود تا بانک مرکزی چین در اعمال سیاست‌های محرک اقتصادی خود تردید به خرج داده که این موضوع زمینه کاهش سرعت رشد اقتصادی دومین اقتصاد دنیا را فراهم می‌کند.

Zhiwei Zhang، اقتصاددان ارشد Pinpoint Asset Management در یادداشتی گفت: «ما نگران انتقال قیمت‌های تولیدکننده به قیمت‌های مصرف‌کننده هستیم. وی ادامه داد: تولیدکنندگان با کمبود موجودی مواجه شده و مجبور هستند هزینه های بالاتری را به مشتریان منتقل کنند، بنابراین این انتظار می‌رود که قیمت‌های مصرف کننده در ماه‌های پیش‌رو افزایش یابد.

افزایش خطر بروز رکود تورمی

کندی رشد اقتصادی و افزایش تورم کارخانه‌ها نگرانی‌ها را در مورد رکود تورمی در چین و به تبع دنیا را افزایش داده است، بنابراین انتظار می‌رود که چین سیاست انبساط پولی خود به منظور کنترل تورم را با احتیاط کاهش دهد.

تینگ لو، اقتصاددان ارشد چین در Nomura گفت: افزایش تورم CPI و افزایش تورم PPI احتمال کاهش شتابان سیاست PBOC را کاهش می‌دهد.

قدرت اثرگذاری صنایع بالادستی بر افزایش هزینه

رشد بهای صنایع بالادستی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای افزایش رشد قیمت تولید درب کارخانه در چین است. میانگین قیمت زغال سنگ حرارتی وکک‌شو  در سال جاری نسبت به سال قبل رشد 103.7 درصدی داشت. در عین حال بهای نفت و گاز نیز در این مدت رشدی 59.7 درصدی داشت.

محدودیت‌های انتشار کربن و افزایش قیمت زغال‌سنگ، به محدودیت در تولید صنعتی در چین منجر شده که زمینه رشد بهای کالاهای صنعتی به‌خصوص در بخش ابتدایی زنجیره را فراهم کرده است. البته ظرف هفته‌های اخیر بهای زغال‌سنگ با مداخلات دولت در زمینه کاهش نرخ کاهش یافته است که این موضوع سیگنالی مثبت برای کاهش تورم در چین به‌شمار می‌رود.

جولیان ایوانز پریچارد، اقتصاددان ارشد چین در کپیتال اکونومیکس، در یادداشتی با اشاره به کاهش قیمت زغال سنگ گفت: «تورم درب کارخانه احتمالا به اوج خود رسیده و احتمال کاهش آن وجود دارد.»