به گزارش اکو ایران روند نزولی نوسان بهای مس در بازراهای جهانی ظرف هفته اخیر متوقف شد به‌گونه‌ای که این فلز سرخ ظرف هفته منتهی به روز جمعه 12 نوامبر رشدی 1.2 درصدی را در بورس فلزات لندن تجربه کرد. ظرف هفته‌های قبل کنترل بهای انرژی در چین توانسته بود به افت نرخ در بازارهای کالایی و به خصوص فلزات صنعتی منجر شود، اگرچه همچنان سیگنال کاهش نرخ زغال‌سنگ حرارتی در بازار خودنمایی می‌کند اما انتشار داده‌های تورمی چین و آمریکا به‌عنوان بزرگترین اقتصادهای دنیا زمینه توقف تعدیل نرخ در بازارهای کالایی را رقم زده است. 

چین بزرگترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده در جهان است که مطابق آمار 51 درصد از مصرف جهانی مس در سال 2019 را به خود اختصاص داده است. واردات مس چین برای دومین ماه در اکتبر افزایش داشته است. بر اساس گزارش اداره کل گمرک چین واردات مس و فرآورده‌های خام به چین در ماه اکتبر به 410 هزار و 541 تن رسید که این رقم نسبت به میزان واردات در ماه سپتامبر رشد 1.2 درصدی داشت. رشد واردات مس از سوی چین به‌عنوان بزرگترین بازار مصرف این فلز سیگنالی در جهت رشد قیمتی آن به‌شمار می‌رود. 

با این وجود، بحران مالی شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک در چین رو به افزایش گذاشته است که این موضوع می‌تواند بر روند تقاضا در این بخش تاثیر منفی داشته باشد و سیگنالی در جهت تضعیف بهای مس باشد. شرکت اوگراند به‌عنوان دومین شرکت توسغعه‌دهنده املاک چینی که با بدهی میلیاردی روبرو است در هفته گذشته توانست سود اوراق قرضه معوقه خود را پرداخت کند و نگرانی‌ها در مورد نکول سهام این شرکت فعلا منتفی شد. 

با این حال، گزارش‌های مربوط به مشکلات نقدینگی سایر توسعه‌دهندگان بخش املاک چین بر روند نوسان قیمتی بازارهای کالایی در چین و به تبع دنیا اثر می‌گذارد. در این میان هلدینگ Kaisa Group، که در رتبه دوم در میان ناشران اوراق قرضه با بازده بالا قرار دارد، جمعه گذشته 5 اکتبر معاملات سهام خود در بورس هنگ‌کنگ را به حالت تعلیق درآورد.