به گزارش اکوایران، فلز سرخ در هفته جاری نوسانات قیمتی متعددی را در بازارهای کالایی دنیا تجربه کرد؛ بهای این محصول تا روز پنج‌شنبه نوزدهم نوامبر متاثر از کاهش تقاضا و تضعیف داده‌های اقتصادی چین به کمترین نرخ پس از هشتم اکتبر عقب‌نشینی قیمتی داشت؛ اما این روند افت نرخ در روز پایانی هفته معکوس شد و مس توانست بخشی از ارزش از دست داده خود را در روز پایانی هفته به دست آورد.

سیگنال‌های کاهشی اثرگذار بر بازار مس باعث شدند تا بهای این فلز در معاملات فروش نقدی و تحویل فوری بورس فلزات لندن تا 9 هزار و 450 دلار به ازای هر تن عقب‌نشینی قیمتی داشته باشد؛ اما در روز جمعه این روند افت نرخ در واکنش به اخبار مثبت بخش ساخت‌وساز در چین، تصویب لایحه حمایتی  یک تریلیون دلاری آمریکا به منظور نوسازی زیرساخت و بهبود آمار مشاغل واحدهای تولیدی در ایالات متحده متوقف شد و مس در بورس فلزات لندن تا 9 هزار و 620 دلار به ازای هر تن نیز افزایش نرخ داشت. اگرچه مس در روز پایانی معاملات در هفته گذشته بخشی از ارزش خود را بازیابی کرد اما مجموعا بهای این فلز در روز پایانی هفته جاری نسبت به روز جمعه 12 نوامبر کاهشی 2.3 درصدی داشت.

بهبود داده‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا در بخش اشتغال نشان داد که اقتصاد این کشور به سرعت در حال بازیابی است؛ در عین حال پس از چندین ماه کشمکش لایحه یک تریلیون دلاری با هدف سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت در آمریکا به تصویب رسید؛ انتظار می‌رود که با عملیاتی شدن این قانون از سویی رشد اقتصادی آمریکا شتاب گرفته و از سوی دیگر تقاضا برای فلزات صنعتی افزایشی شود. به این ترتیب داده‌های اقتصادی چین از رشد قیمتی در بازارهای جهانی حمایت کرد.

با این وجود داده‌های اقتصادی چین همچنان ضعیف هستند که این موضوع سیگنالی در جهت تضعیف قیمتی مس در میان مدت به‌شمار می‌رود. البته در روز جمعه نوزدهم نوامبر اخباری مبنی بر بهبود وضعیت شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک در چین منتشر شد که این سیگنال تا حدی توان افزایش قیمت در بازار را دارد. با این وجود برخی تحلیلگران بحران بدهی در شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک چین را بسیار جدی ارزیابی کرده و بهبودهای فعلی را مقطعی و غیرقابل اطمینان می‌دانند.