به گزارش اکوایران، علی‌رغم کاهش قیمت آلومینیوم در هفته‌های اخیر، برخی تحلیل‌گران بین‌المللی بر این باورند که همچنان این فلز پتانسیل اوج‌گیری قیمت را داشته و همچنان موقعیت‌های خرید قوی برای آن وجود دارد. ذوب آلومینیوم فرآیندی انرژی‌بر است به نحوی که برآورد می‌شود حدود 30 تا 40 درصد هزینه تولید این فلز به هزینه انرژی آن مربوط می‌شود. البته میزان سهم انرژی در تولید آلومینیوم اولیه بستگی به کارایی واحدهای ذوب نیز دارد، هرچه یک واحد ذوب مجهز به فناوری پیشرفته‌تری باشد و برق کمتری مصرف کند طبیعتا میزان مصرف انرژی در آن کم شده و به این ترتیب سهم بخش انرژی در تولید آن کم می‌شود.

افزایش تولید زغال سنگ حرارتی چین باعث کاهش قیمت زغال سنگ از اکتبر شد؛ به‌گونه‌ای که نرخ هر قرارداد زغال سنگ حرارتی ICE  در 23 نوامبر امسال به 157 دلار به ازای هر تن رسید درحالی که این محصول در 5 اکتبر نرخی برابر 280 دلار به ازای هر تن داشت.

اگرچه نرخ زغال‌سنگ حرارتی در چین رو به کاهش گذاشته اما اصلاح شیوه قیمت‌گذاری انرژی در چین که به تازگی آغاز شده می‌تواند از افزایش هزینه تولید این فلز حمایت کند.

چین در ماه اکتبر مکانیسم قیمت‌گذاری انرژی را اصلاح کرد؛ تعرفه‌های انرژی اکنون بر اساس فرمول پایه به علاوه نرخ شناوری محاسبه می‌شوند. در این شیوه صنایع انرژی‌بر ممکن است قیمت برق بالاتری بپردازند زیرا مکانیسم قیمت‌گذاری جدید اجازه می‌دهد تا قیمت در شبکه بیش از 20 درصد بالاتر از تعرفه پایه نوسان کند.

یائو از تحلیلگران چینی در این رابطه می‌گوید: با فرض اینکه سایر هزینه‌های ورودی بدون تغییر باقی بمانند، افزایش 20 درصدی قیمت برق منجر به افزایش حدود 7 درصدی هزینه‌ تولید آلومنیوم خواهد شد.

این در حالی است که در برخی از استان‌های چین مانند مغولستان داخلی، نرخ شناوری انرژی به میزان قابل توجهی تا 80 درصد افزایش داده‌اند. برخی دیگر مانند استان گوانگشی، یکی از قطب‌های اصلی تولید آلومینیوم چین نیز، قرار است شناوری نرخ را تا 50 درصد بر قیمت پایه برق برای صنایع انرژی‌بر اعمال کند. به این ترتیب و با توجه به اینکه با این روش تعیین نرخ انرژی برای صنایع انتظار می‌رود قیمت انرژی برای تولیدکنندگان آلومینیوم چین بالا بماند، آژانس رتبه‌بندی Fitch Solutions پیش‌بینی قیمت کوتاه‌مدت آلومینیوم را به سمت رشد نرخ اصلاح کرده است.

این شرکت مشاوره پیش‌بینی میانگین قیمت آلومینیوم خود را به 2هزار و 450  دلار در هر تن برای سال 2021 افزایش داد؛ این در حالی است که پیش‌‎بینی قبلی آن برابر 2 هزار و 200 دلار به ازای هر تن بود. در عین حال این مجموعه برآورد کرد که میانگین نرخ معامله آلومینیوم در سال آینده میلادی 2 هزار و 500 دلار به ازای هر تن باشد که این نره 18 درصد بالاتر از قیمت پیش‌بینی شده قبلی بود.

فیچ در گزارش خود می‌گوید: اختلال در تولید برق در چین منجر به کاهش ظرفیت تولید آلومینیوم شده است. با این وجود این موسسه برآورد می‌کند که در سال آینده میلادی این بازار با افزایش تولید و عرضه به بازار روبرو باشد.