به گزارش اکوایران، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس پایتخت برای سومین روز متوالی نزول کرد و با افت 17 هزار واحدی نسبت به روز گذشته به رقم یک میلیون و 340 هزار واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز افت کرد و با کاهش 4 هزار و 931 واحدی در سطح 367 هزار و 563 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 224 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 235 واحد قرار گرفت. 

تداوم خروج سهامداران

امروز برای پنجمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 417 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته رشد 23 درصدی داشته است. 

 در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فسبزوار (شرکت پارس فولاد سبزوار) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 29 میلیارد تومان بود. پس از فسبزوار، سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

بزرگان بازار سهام

در آخرین روز معاملاتی هفته نمادهای «فارس»، «شپدیس» و «کگل» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «شنفت»، «وتجارت» و «وپخش» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «آریا» و «کگهر» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «فجهان» و «شبصیر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و فولاد و وتجارت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فجهان، سپیدار و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 1.6 درصدی به رقم 5 هزار و 51 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 228 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 9 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 208 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 6 ماه گذشته است. ارزش معاملات خرد 64 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 17 درصد افزایش یافت و 181 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 4.6 درصد افت کرد و در رقم 125 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد دیران (شرکت ایران دارو) با صف‌ خرید 28 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از دیران، نمادهای شفا (شرکت سرمایه گذاری شفا دارو) و پیزد (مجتمع صنایع لاستیک یزد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 32 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، نمادهای توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) و کالا (شرکت بورس کالای ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس