به گزارش اکوایران، در معاملات سومین روز کاری هفته شاخص کل بورس 16 هزار و 303 واحد رشد کرد اما برای سومین روز متوالی نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد.

روز دوشنبه 214 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 36 میلیارد تومان بود. پس از شستا، شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

صعود شاخص‌ به کانال 1.4 میلیونی

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از 6 هزار واحد رشد کرد و وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شد.

در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 16 هزار و 303 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 400 هزار و 290 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 5 هزار و 121 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 365 هزار و 389 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 62 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 719 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 407 نماد رشد قیمت داشتند که 300 نماد بورسی و 107 نماد فرابورسی بودند. همچنین 89 نماد کاهش قیمت داشتند که 54 نماد بورسی و 35 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 80 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 18 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «کچاد» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «فارس»، «شفن» و «کویر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «هرمز» و «صبا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «غصینو» و «زاگرس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای غصینو، فرابورس و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد تقاضا در پایان معاملات

در پایان معاملات دوشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 26 درصد افزایش یافت و 106 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 106 درصد رشد کرد و در رقم 167 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز سهام شکام (شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز) با صف‌ خرید 14 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و خکمک (شرکت کمک فنر ایند امین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 25 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 87 هزار و 11 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 81 هزار و 552 میلیارد تومان بود که 94 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 216 میلیارد تومان رسید که 5 درصد از کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 146 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن حق تقدم سهام جم و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 647 میلیون و 168 هزار و 553 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خگستر تعلق داشت. خپارس و شبندر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس