به گزارش اکوایران؛ براساس بودجه سال 1401 محاسبه حقوق ورودی تغییر کرد و به این طریق حقوق ورودی بسیاری کالاها به صفر رسید و برای برخی کالاها نیز حقوق ورودی کاهشی شد. اما دلیل این اتفاق چه بود. به گفته معاون دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، با توجه قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تغییر نرخ محاسبه حقوق ورودی در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد تا محاسبات و برنامه‌ریزی‌هایی برای کاهش سود بازرگانی صورت گیرد.

با توجه به تغییر صورت گرفته این پرسش مطرح می شود که حقوق ورودی چیست؟ یکی از وجوهاتی است که در گمرک از کالا های وارداتی دریافت می شود حقوق و عوارض است، که به آن حقوق ورودی گفته می شود؛ که نوعی مالیات غیر مستقیم محسوب مب شود. این مبلغ توسط گمرک وصول می شود. با این شرایط می توان گفت صاحب کالا باید درصدی از ارزش کالای وارداتی را به گمرک آن کشور بپردازد. تا بتواند اجازه ورود کالا به خاک آن کشور را به دست آورد. این حقوق از جمله درآمدهای کشور به حساب می آید، که نسبت به سیاست هر کشور میزان آن متفاوت خواهد بود. سیاست ها متفاوت و پیچیده است. یکی از آنها میزان تولید آن کالا، در کشور واردکننده می باشد. به این صورت که معمولا برای حمایت از کالای تولید داخل، میزان حقوق ورودی آن کالاها را بالا میبرند. هدف این است که کالاهای ساخت داخل کشور مورد استفاده بیشتر قرار گیرد. یا در صورت عدم تولید کالا، میزان حقوق ورودی آن را کم میکنند، تا قیمت آن محصول کنترل شود. با این شرایط می توان گفت تغییر صورت گرفته در حقوق ورودی کالا در سال جاری تاثیر قابل توجهی در قیمت کالاهای مشمول خواهد داشت.

اما چه کالاهایی مشمول این تغییر شده اند در این خصوص نرگس باقری زمردی معاون دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت می گوید: حقوق ورودی برخی کالاها به صفر خواهد رسید و برای برخی کالاها نیز حقوق ورودی یک درصد در نظر گرفته شده است. با این شرایط سود بازرگانی همه کالاهایی که دارای حقوق ورودی پنج درصد هستند به صفر کاهش‌ یافته است و برای بیش از ۵۰۰ ردیف تعرفه‌ای اعلام‌شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی بر اساس قانون بودجه امسال، کاهش حقوق گمرکی از چهار درصد به یک درصد را داشته‌ایم؛ همچنین حقوق ورودی برخی از این کالاها پنج درصد بوده یعنی ۱+۴ بوده که چهار درصد حقوق گمرکی آن بر اساس قانون بودجه به یک درصد کاهش‌یافته و سود بازرگانی آن نیز بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران صفر شده است، بنابراین این اقلام با حقوق ورودی یک درصد وارد خواهند شد.

در خصوص کالاهای مرتبط با وزارت بهداشت نیز باقری زمردی عنوان کرد: کالاهایی که مربوط به وزارت بهداشت هستند شامل دارو و تجهیزات پزشکی نیز با اجازه وزارت بهداشت اگر حقوق ورودی آن‌ها تا سال گذشته ۵ درصد بوده، اکنون برای واردات مشمول یک درصد حقوق ورودی می‌شوند.

باقری زمردی درباره علت تعلل در اجرای این مصوبه نیز گفت: سال گذشته که قانون بودجه ابلاغ شد، جلسات متعددی در کمیسیون ماده یک برای تغییر سود بازرگانی داشتیم و چندین شیوه نیز مطرح بود، اما به علت موضوع تغییر دولت، فشار تورمی احتمالی و جو روانی آن زمان، این اتفاق در دولت قبل صورت نگرفت، در دولت جدید نیز با توجه به تغییر کابینه نیاز به بررسی مجدد وجود داشت، بنابراین دولت جدید نیز نتوانست سال گذشته به این جمع‌بندی برسد و این کار به سال ۱۴۰۱ موکول شد که درنهایت امسال اتفاق افتاد.

وی یادآور شد: میانگین حقوق ورودی در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۹ درصد بود که اکنون بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران و پیشنهاد وزارت صمت، این عدد به ۱۴ درصد کاهش پیداکرده است.