به گزارش اکوایران؛ توافقات پولی و بانکی اخیر بین تهران و مسکو، علاوه بر ایجاد روابط جدید تجاری، امکان دور زدن تحریم‌ها را نیز فراهم خواهد کرد و موجب می شود تا سبد ارزی کشور متنوع تر شود که این امر در نهایت به انحصار دلار در سبد تجاری کشور را خواهد شکست.   

به گفته رییس کل بانک مرکزی این نماد ارزی سهم مهمی در توسعه روابط تجاری دو کشور ایران و روسیه خواهد داشت. در بازار متشکل ارزی قرار است صادرکنندگان ایرانی که به روسیه کالا صادر می‌کنند و روبل به دست می‌آورند بتوانند ارز صادراتی خود را به نرخ توافقی در بازار متشکل ارزی ارائه کنند، از طرف دیگر، متقاضیان این ارز بتوانند ارز مورد نیاز خود را از این بازار تهیه کنند. اما نکته ای برخی از فعالان اقتصادی پس از این توافق به آن اشاره می کنند در برگیرنده این نکته است که تفاهمنامه ای که میان ایران و مسکو منعقد شده، پیش از این با ترکیه و برخی دیگر از کشورها نیز بسته شده بود، اما در خصوص این تفاهمنامه ها آنچه بیش از همه حائز اهمیت است عملیاتی شدن آنها است.

از سوی دیگر به گفته فعالان اقتصادی مهمترین چالش در حوزه پولی، در برگیرنده این مسئله است که مسکو هم ریال ایران را بپذیرد و واحد پولی ایران را در سبد ارزی خود قرار دهد، اتفاقی که در صورت تحقق آن فعالان اقتصادی از این تفهمنامه به خوبی بهره مند شوند.  

اما چالش بعدی به کالایی مربوط می شود که در حال حاضر به صورت تهاتر در سبد تجاری ایران قرار دارند و این امکان وجود دارد که با توجه به این توافقنامه تهاتر این کالاها با مشکل مواجه شود.

مزایای و معایب ورود روبل با سبد تجاری

اما در خصوص مزایای و معایب ورود روبل به سبد تجاری، محمد مهدی رئیس زاده مشاور بانکی رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه  اگر روبل وارد سبد ارزی کشور شود از تسلط دلار بر مبادلات تجاری رها خواهیم شد می گوید: اما این امر در صورتی به نفع اقتصاد کشور خواهد بود که ریال هم وارد سبد ارزی روسیه شود.

به گفته رییس زاده، روبل بعد از جنگ اوکراین قوی تر شد؛ چرا که از بازار انرژی به عنوان حربه استفاده کردند و بیشترین بهره را بردند. ما نیز می توانستیم با توجه به شرایطی که وجود دارد از بازار انرژی جهان استفاده کنیم، اما با توجه به اینکه روسیه رقیب ما محسوب می شد ما از این بازار عقب ماندیم.     

به گفته رییس زاده، علاوه بر موارد ذکر شده این نکته را نیز باید در نظر گرفت که ایران طی یکی دو سال آینده به اتحادیه اوراسیا خواهد پیوست با این شرایط ورود ریال ایران به سبد ارزی کشورهای CIS و کشورهای هم‌پیمان با روسیه می تواند به نفع ایران باشد.

این فعال اقتصادی معتقد است با اجرای این تفهمنامه از انحصار و قدرت دلار خارج خواهیم شد که این امر در نهایت به نفع ما خواهد بود.