به گزارش اکوایران؛ 13 تیرماه بود ستاد تنظیم بازار یک هفته به کارخانه های لبنی برای افزایش تولید 4 قلم محصول لبنی مهلت داد تا ظرفیت تولید محصولاتی که پس از اصلاح یارانه های برای آنها نرخ جدید تعیین شده را 50 درصد افزایش دهند. براین اساس به شرکت‌های لبنی اعلام شد تا یک هفته دیگر میزان عرضه ۴ قلم کالا شامل «شیرنایلونی ۹۰۰گرمی»، «شیر بطری یک لیتری»، «ماست 2.5 کیلویی»، «پنیر uf 400 گرمی» که پیش از این قیمت آنها در ستاد تنظیم بازار مصوب شده بود افزایش دهند. اما شواهد موجود در بازار نشان دهنده آن است که مشکل عرضه این ۴ قلم کالا هنوز برطرف نشده و در حقیقت دسترسی مردم به این نوع کالاها  همچنان در حداقل قرار دارد.

ظاهرا مشکل اصلی عرضه این کالاها به اختلافات میان تولیدکننده و توزیع کننده باز می گردد. موضوعی که مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی بر آن صحه گذاشته و عنوان کرده که از هفته‌ آینده تولید و توزیع این محصولات به اندازه کافی خواهد بود.

  مسعود امراللهی در این خصوص موارد مطرح شده مبنی براینکه برخی تولیدگان بر این نکته تاکید می کنند که تقاضای خرید این محصولات به دلیل سود پایین وجود ندارد، به همین منظور جلسه‌ای با حضور صنایع، فروشگاه‌ها، اصناف و سازمان حمایت برگزار کردیم و طی این جلسه نیز توافقاتی صورت گرفت و مقرر شد تا موضوع ضرایب درصد سودی بین تولیدکننده و توزیع‌کننده مرتفع شود و قرار است از هفته آینده تولید توزیع به اندازه کافی انجام شود. مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص به ایسنا گفت: وزارت جهادکشاورزی همچنان بر روند تولید و توزیع نظارت خواهد داشت تا اگر در این روند خدشه‌ای وارد شد آن را برطرف کند. وی تصریح کرد: هیچ افزایش قیمتی در حوزه لبنیات نداریم، زیرا زمانی که نظام یارانه‌ای اصلاح شد، لبنیات نیز با قیمت‌های جدید عرضه شد. امراللهی در پایان گفت: قیمت پایه شیر ۱۲ هزارتومان است و طبیعتا قیمت محصولات لبنی باید براساس فرمول مشخصی تعیین شود.