به گزارش اکوایران؛ براساس گزارش وزارت جهادکشاورزی در سال‌های معمولی وضعیت کشت برنج در کشور به گونه‌ای است که حدود دو میلیون تن برنج سفید تولید می‌شود اما در سال جاری به علت کاهش قیمت کودهای شیمیایی بویژه کودهای فسفاته و پتاسه، مصرف متوازن این کودها در زراعت برنج، استقبال شالیکاران از طرح کشت قراردادی و کشت ارقام پرمحصول شاهد افزایش کشت و برداشت مکانیزه این محصول هستیم. با این شرایط و به گفته شایگان ادیبی پیش بینی می شود تولید برنج در سال جاری به دو میلیون و چهارصد هزار تن برسد.

در واکنش به پیش بینی مجری طرح برنج وزارت جهاد کشاورزی، جمیل علیزاده شایق رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج می گوید: میزان مصرف برنج کشور 3 میلیون تن در سال است که از این میزان هرساله حدود 2 میلیون تن از طریق کشت داخل و مابقی از طریق واردات تامین می شود؛ برای سال جاری هم با توجه به خشکسالی برآورد می شود که تولید برنج داخلی فراتر از 2 میلیون تن نرود، با این شرایط پیش بینی تولید 2میلیون و 400 هزار تنی برنج امکان پذیر نخواهد بود.  

رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج درادامه با اشاره به اینکه در صورتی که تولید برنج در کشور به 2میلیون و 400 هزار تن برسد، بازار تنها به حدود 600 هزار تن برنج وارداتی نیاز خواهد داشت می گوید: در سه ماه ابتدای سال جاری 600 هزار تن برنج وارد کشور شد که با توجه به پیش بینی تولید 2 میلیون و 400 هزار تن برنج در داخل کشور می توان گفت نیاز کشور در این بخش تامین شده است؛ اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که با این شرایط چرا دولت یک شب مانده (31 تیر ماه) به زمان اجرای طرح ممنوعیت فصلی برنج که هرسال اجرا می شود ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را لغو کرد.   

طی سال های گذشته براساس بند ۸ مندرجات ذیل فصل دهم قانون مقررات صادرات و واردات، ترخیص برنج در فصل برداشت ممنوع و زمان این ممنوعیت از اول مردادماه هر سال تا پایان آبان‌ماه همان سال تعیین شده است. اما در سال جاری و در فصل برداشت عملا با گذشت مدت زمان ممنوعیت واردات، قیمت برنج در بازارهای جهانی افزایش یافت؛ بنابراین اینبار نه در راستای حمایت از تولید داخل بلکه در راستای کنترل بازار مصوبه ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت حذف شد.

در ادامه رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج بر این نکته تاکید می کند که در سال جاری تنها استان های مازنداران،‌گیلان و گلستان دچار خشکسالی نبوده اند و سایر استان ها با توجه به خشکسالی که داشتند امکان کشت در سطح بالا در آنها امکان پذیر نبوده است.

آیا رشد تولید به افت قیمت منجر می شود

سوالی دیگری که خبر اعلام شده از سوی مجری طرح برنج وزارت جهاد کشاورزی به وجود می آورد این است که آیا رشد تولید پیش بینی شده می تواند به کاهش قیمت برنج در کشور منجر شود؟ در این خصوص رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج معتقد است که امکان کاهش قیمت برنج وارداتی با افزایش حجم واردات وجود دارد، اما در خصوص برنج داخلی با توجه به اینکه نظارت بر توزیع و عرضه در این بخش دارای مشکلاتی است، شاهد کاهش قیمت نخواهیم بود. برخی از فعالان اقتصادی معتقدند که تسلط واسطه ها بر بازار برنج داخلی به دلیل محدودیت در این بازار موجب شده تا نظارت بر نحوه عرضه سخت شود. مشکلی که در بازار چای ایرانی هم شاهد آن بوده ایم، بطوریکه فعالان اقتصادی نبود نظارت صحیح را عامل افزایش قیمت در این بازار اعلام می کنند و بر این نکته تاکید می کنند که تولید محدود در کشور موجب شده تا نظارت بر بازار سخت شود.

اما در خصوص اینکه برخی از شواهد در بازار داخلی نشان دهنده آن است که قیمت برنج ایرانی طی روزهای اخیر افت اندکی داشته است شایق می گوید: همه ساله در فصل برداشت برنج که در ماههای مرداد، شهریور و مهر صورت می گیرد شاهد افت قیمت اندک برنج هستیم که این هم به دلیل افزایش عرضه صورت می گیرد، اما با پایان زمان برداشت قیمت ها مجدد تغییر می کند.