به گزارش اکوایران؛ وابستگی به دلار در مبادلات تجاری یکی از مشکلاتی است که تجار و صادرکنندگان داخلی با آن مواجه هستند، بطوریکه به اعمال تحریم ها بازگشت ارزهای صادراتی به یکی از چالش های این بخش بدل شد. حال مسوولین سعی دارند تا نقش دلار را در مبادلات تجاری کمرنگ کنند و در این راستا روسیه و ایران انعقاد پیمان های پولی دو جانبه را در دستور کار قرار داده اند. اما با توجه به حجم گسترده تجارت روسیه با چین و چین با ایران، روسها پیشنهاد داده اند تا چین به عنوان کشور ثالث به این پیمان پولی اضافه شود و اگر این اتفاق رخ دهد تراز تجاری میان این سه کشور بالانس می شود.  

اما در خصوص اینکه چرا مذاکرات برای انعقاد پیمان های پولی طولانی شده است رییس سازمان توسعه و تجارت با بیان اینکه علت طولانی شدن مذاکرات برای انعقاد پیمان های پولی دو جانبه، قوانین و مقررات بانک مرکزی کشورها  است گفت: در موضوع ایران و روسیه نیز پیگیری های روسای جمهور موجب شد تا به نتیجه برسد. البته باید بگوییم که بانک مرکزی ما فعال تر از بانک مرکزی روسیه بود.

به گزارش سازمان توسعه و تجارت، پیمان پاک در خصوص تاثیر این پیمان بر توسعه تجارت گفت: این پیمان موجب می شود که بازگشت ارز تسهیل شود و هزینه های اضافی بابت انتقال ارز در شرایط تحریم پرداخت نشود. البته این پیمان در کنار راهکارهای مختلف مانند شیوه های جایگزین LC می تواند موفق باشد.

وی با بیان اینکه این پیمان نمی تواند یک شبه به طور کامل اجرا و تاثیر کامل داشته باشد گفت: طبیعتا تجارت دو کشور در واردات و صادرات باید بالانس باشد، اما این بالانس بودن نیاز به عوامل مختلفی مانند لجستیک و حمل و نقل و تولید کالا دارد.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت از فراهم شدن امکان رفع تعهد ارزی کلیه صادرکنندگان به کشورهای اوراسیا (روسیه بلاروس قزاقزستان قرقیزستان و ارمنستان) از طریق واگذاری کوتاژ به واردادکنندگان کالا از روسیه خبر داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت از رشد 130 درصدی صادرات به روسیه خبر داد و گفت: امیدواریم میزان صادرات ما به روسیه امسال به یک میلیارد دلار برسد.

مقاومت بانک مرکزی در برابر رسمیت رمز ارز

وی در خصوص آخرین مصوبات در جهت تسهیل تجارت خارجی گفت: رفع تعهد ارزی کلیه صادرکنندگان به کشورهای اوراسیا(روسیه بلاروس قزاقزستان قرقیزستان و ارمنستان) از طریق واگذاری کوتاژ به واردادکنندگان کالا از روسیه امکان پذیر شد.

پیمان پاک همچنین در خصوص ثبت سفارش واردات خودرو به میزان 10 میلیون دلار از طریق رمز ارز گفت: طبق موافقتنامه ای که میان آقایان صالح آبادی و فاطمی امین منعقد شد، استفاده از رمز ارز ها به عنوان یک ابزار توسعه تجارت مطرح شد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی کشورها رمز ارز را به رسمیت شناختند، اما اعلام رسمی نمی کنند گفت: مقاومت ها به زودی از بین می رود و به همین علت ما برنامه ریزی جهت استفاده از این ظرفیت را انجام دادیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: ما در 2 حوزه رمز ارزها را به رسمیت شناختیم که یکی از آنها این است که واردات در ازای رمز ارزهایی که در داخل به صورت قانونی استخراج شده اند آزاد است. به عبارتی هر کسی که رمز ارز رسمی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می تواند با رمز ارز خود واردات انجام دهد و فعلا بحث صادرات را نداریم.

وی همچنین اعلام کرد: بر اساس بلاکچین در خارج از مرزها بستری فراهم کردیم که تاجر ما می تواند رمز ارز بگیرد و در ازای آن واردات انجام دهد.