به گزارش اکوایران؛ این اقدام در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آیین نامه های مربوطه در این زمینه و به منظور شفاف سازی بازار صورت گرفته است. براساس این تکلیف کالای اساسی، کلیه انبارها، سردخانه ها، سیلو ها و مراکز نگهداری کالاهای متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی ( اعم از دولتی و غیر دولتی ) موظف شده اند تا نسبت به ثبت مشخصات مالک کالا، نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی از این اماکن در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا اقدام کنند.  

این الزام که به منظور شفاف سازی بازار کالای اساسی صورت گرفته، این سوال را به وجود آورده که آیا با رصد کالای اساسی از طریق این سامانه بازار کالاهای اساسی شفاف خواهد شد و امکان تقلب در این بازار از بین خواهد رفت؟ سوالی که برخی از فعالان اقتصادی معتقدند با توجه به اینکه امکان رصد کالا با اجرای این روش به وجود خواهد آمد بازار به سمت شفاف شدن حرکت خواهد کرد؛ اما برخی دیگر معتقدند که روشهای اینچنینی نمی تواند بازار را شفاف کند.

در این خصوص سیدمجتبی سجادی مدیرکل بازرسی ویژه و امور تعزیرات سازمان حمایت  مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص رصد دقیق ثبت موجودی انبارها و مراکز نگهداری کالا می گوید: بر اساس تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به منظور شفافیت در عرضه و موجودی کالا، زنجیره کالا و تسهیل در تجارت کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف شده اند با مراجعه به سامانه مذکور به نشانی ir.www.nwms  کالاهای مشمول خود را در سامانه مورد نظر ثبت کنند.  

سجادی افزود: بر این اساس با تصمیم مراجع ذی صلاح بیش از 613 قلم کالای حساس و ضروری از جمله گوشت قرمز، مرغ، برنج، روغن نباتی، قند، شکر، لبنیات، تخم مرغ، نهاده های دامی، لاستیک، کاغذ و روغن موتور مشمول ثبت و رصد در انبارها قرار گرفته و  بیش از یک میلیون انبار و مراکز نگهداری کالا در سراسر کشور موظف شده اند کلیه اطلاعات مربوط به کالاهای مذکور اعم از ورودی، خروجی و اعلام موجودی آن را در سامانه مذکور ثبت کنند.  

مدیر کل بازرسی ویژه و امور تعزیرات سازمان حمایت تاکید کرد کالاهای موجود در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا تحت رصد و اشراف مستقیم بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاههای نظارتی قرار داشته و در صورت مشاهده هرگونه تخطی و مغایرت موجودی کالاها در سامانه موصوف، حسب مورد مراتب تحت عنوان قاچاق کالا ، عرضه خارج از شبکه، احتکار و اختفا و امتناع از عرضه به مراجع قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی منعکس خواهد شد.

  سجادی افزود: سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به صورت مستمر و ویژه از سوی  کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد رصد و پایش قرار گرفته و همواره به عنوان یک سامانه مرجع، برای دستگاه های تصمیم گیر جهت اطلاع از موجودی کالاها و تامین اقلام حساس و ضروری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.